Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Rok temu Polska miała 438 kleryków. W 2021 r. statystyki są bezlitosne

57
Podziel się:

Czy za parę lat nadejdzie kryzys duchowieństwa w Polsce? Najnowsze statystyki Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce wskazują na to, że 15 proc. mniej osób poszło w tym roku do zakonu lub seminarium niż w latach poprzednich.

Rok temu Polska miała 438 kleryków. W 2021 r. statystyki są bezlitosne
Coraz mniej osób chce i sc do zakonu. (Pixabay)

Coraz mniej mężczyzn decyduje się na pójście do seminarium. Ksiądz Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce przekazał, że zakony i seminaria przyjęły w tym roku 15 proc. mniej nowych kandydatów na przyszłych księży i zakonników.

Nie jest wynikiem pandemii, a raczej probierzem dynamiki życia w wierze całej wspólnoty Kościoła - ocenił wyniki cytowany przez PAP ksiądz Kot.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych zauważył też, że "Ważny jest także obraz Kościoła i osób duchownych w społeczeństwie". Przyznał przy tym, że na tej płaszczyźnie w ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło.

Jeśli w Europie mówimy o ogromnym spadku powołań, to jest to z jednej strony konsekwencja laicyzacji, ale też coraz głośniej trzeba mówić o eksperymentalnej inżynierii ludzkiej, o posthumanizmie, który ma problem z Bożą wizją człowieka i świata. Ludzie ogólnie tracą wiarę, a młodzi w szczególności są poddani wielkiej próbie - podsumował przewodniczący.

W ubiegłym roku na drogę duchową wstąpiło 438 kleryków. Najwięcej osób poszło do seminarium w Tarnowie, w Katowicach i w Poznaniu. W tym roku znowu przoduje Tarnów, zanim jednak jest Poznań, a później Warszawa. Ks. Piotr Kot zdradził, że to pierwszy rok, w którym w żadnym diecezjalnym seminarium nie ma więcej niż 20 kleryków.

Zobacz także: Nowacka oburzona. Tak skomentowała wyniki dziennikarskiego śledztwa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
indoktry
9 miesięcy temu
Septonów w "Grze o Tron" też dopuścili do władzy i co się w końcu z nimi stało ? to Metafora do obecnych czasów .
czytelnik
9 miesięcy temu
Rozwalasz religię, rozwalasz rodzinę, rozwalasz państwowość, kulturę, tradycję. Co zostaje? Masa bez dogmatu, wiary, przynależności narodowej, bez tożsamości, historii, przeszłości. I oto w tej światowej lewackiej (komunistycznej) rewolucji chodzi.
Adam
9 miesięcy temu
To musi upaść, to jest gigantyczny kryzys Kościoła. Będą likwidowane seminaria, łączenie kilku w jedno. To samo z klasztorami, w niektórych już życie zamiera. Ludzie mają dość. Tylko tradycyjne,surowe seminaria z porządną katolicką nauką mogą uratować Kościół. W Bractwie Kapłańskim św. Piusa X stały progres powołań, z Polski w tym roku wyjątkowo dużo.
asasyn
9 miesięcy temu
A co w tym dziwnego że nie chcą być seks zabawkami hierarchów a później ponosić konsekwence pedpfilów w sutannach.
fvfvfvf
9 miesięcy temu
To i tak jeszcze za dużo
Biskup
9 miesięcy temu
Młodzi ludzie wreszcie zrozumieli jakim szajsem jest KK
Andrew
9 miesięcy temu
Przypomnijmy może na czym polegała ta "boża wizja świata". Mordowanie na stosie wszystkich, którzy odważyli się głosić prawdy niezgodne z bredniami kościoła, izby tortur świętej inkwizycji, wciskanie ciemnoty, itd. A teraz bezwstydne wyciąganie kasy, chciwość, hipokryzja, pedofilia. I zdziwienie, że coraz więcej ludzi daje się robić w wała.
indoktry
9 miesięcy temu
od pogrzebu 700, od chrzcin 300, od ślubu 700, od komunii co łaska i kolęda i taca , co dzień kasa , dziwne że nie chcą , może dlatego że ludzie już na ulicy się w pas nie kłaniają jak kiedyś
Jastrzębie
9 miesięcy temu
Klerycy się boją, że przyjdzie im pokutować za pedofilię starszych kolegów po fachu i wtedy nici z prestiżu i bogactwa. Pragmatyzm młodych ludzi i tylko pragmatyzm.
klon
9 miesięcy temu
Sytuacja jest taka dzieci które się rodzą obecnie są tak marnej jakości że każde wymaga niebywałej opieki to przyszli renciści i nie wiadomo czy doczekają,a matki te zaszczepione mają infekcję za infekcją stan ogólny fatalny,osoby które zmarły zaszczepione co najmniej pół roku temu na sekcji zwłok są niewyobrażalnie zniszczone od wewnątrz wszelkie organy nie do poznania człowiek nie wytrzymuje zmian zachodzących w organizmie i umiera to ludobójstwo nadal trwa,w radiu wmawiają że 99% zmarłych to niezaszczepieni.
mar
9 miesięcy temu
Niech się o2 tak nie podnieca ogólnie młodych nie ma już do niczego, tylko komputer gry itp.
jan
9 miesięcy temu
Brawo Polacy. Co zrobią katabasy jak nie będzie młodzieży do chędożenia ? Aż starch o dzieci.
Realista
9 miesięcy temu
W Irlandii maja ten sam problem, rekrutuje się tam księży z Filipin i Afryki...oj bedzie wesolo u "patriotow"
podatnik
9 miesięcy temu
a ile seminariów przyklasztornych i wydziałów teologicznych przylepionych konkordatem do uniwerków panstwowych kształci za kase z budzetu tych kilkuset alumnów ?, ktoś wie ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić