Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Kawałek Księżyca trafił na sprzedaż. Cena zwala z nóg

38
Podziel się

Jeden z największych na świecie księżycowych meteorytów trafił na sprzedaż. Brytyjski dom aukcyjny Christie’s wycenił go na 2 miliony funtów (ok. 10,4 mln złotych).

Księżycową skałę wyceniono na ponad 10 milionów złotych
Księżycową skałę wyceniono na ponad 10 milionów złotych
bEUPcsDF

Skała księżycowa waży ponad 13,5 kg. Znana jako NWA 12691, jest uważana za piąty co do wielkości kawałek księżyca, jaki kiedykolwiek znaleziono na Ziemi.

Skała prawdopodobnie spadła na Saharę w wyniku zderzenia z asteroidą lub kometą. Naukowcy są pewni, że pochodzi z Księżyca, ponieważ porównali ją z próbkami skał przywiezionych przez amerykańskie misje kosmiczne Apollo.

bEUPcsDH

W latach 60. i 70. program Apollo przyniósł ze sobą ok. 400 kilogramów księżycowych skał, a naukowcy byli w stanie przeanalizować ich skład chemiczny i izotopowy i ustalili, że pasują do niektórych meteorytów. Doświadczenie trzymania w rękach kawałka innego świata to coś, czego nigdy nie zapomnisz. To prawdziwy kawałek Księżyca. Jest mniej więcej wielkości piłki, nieco bardziej podłużny, większy niż głowa - powiedział James Hyslop, szef nauki i historii naturalnej Christie’s.

Hyslop dodał, że takie meteoryty są niezwykle rzadkie i tylko ok. 1 na 1000 pochodzi z Księżyca. Agencja Reutera podaje, że dom aukcyjny Christie's oferuje również kolekcję 13 meteorytów żelaznych wycenionych na 1,4 mln funtów (ok. 7,3 mln złotych).

Zobacz także: Eksplozja komety. Niesamowite obrazy z Teleskopu Hubble’a

bEUPcsDN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUPcsEi
KOMENTARZE
(38)
SrulWZakonie
2 lata temu
Zainteresowanych meteorytami odsyłam na YT - na skądinąd niezwykłym, wręcz szokującym paranormalnymi właściwościami bohaterki filmie "Anna i zwierzęta" (5 minuta z sekundami) można zobaczyć coś co pewnie umknęło realizatorom: niezwykle cenny ze względu na pozaziemskie pochodzenie zespół skalny na sawannie-ostoja pawianów a tak naprawdę...wielki, eony temu spadły meteoryt z wyraźnie widocznymi i tylko u meteorytów występującymi regmagliptami (owalne wtopienia). Pewnie był zaryty w gruncie, ale po tysiącach lat różne czynniki wynurzyły go i dziś wygląda jak wielka wystająca z ziemi skała...
Cepcepacepem
2 lata temu
Dziwnie zaniżona wycena, w Sieci spotkałem się z info, że cena 1 grama księżycowej skały jest równa cenie 10 gramów złota...
Dr. Dino
2 lata temu
hahaha, Skacz żabo, skacz...
bEUPcsEj
Kamieniarz
2 lata temu
Z takiego czegoś to ja mam schody zrobione. Tyle że gładkie i wypolerowane. często też widuję nagrobki podobne....
Didek
2 lata temu
Sprzedają kamień z ziemi który kilka set mln lat temu został wyrzucony w kosmos przez zderzenie dwóch planet. Czyli jeśli zabrać skamieline w kosmos to odrazu jej cena wzrasta 10 krotnie?
bolo badacz.
2 lata temu
4,5 miliarda lat temu Ziemia zderzyła się z planetą, Z tego zderzenia powstał Księżyc.Część materii jest nadal na Ziemi, część odłamków skalnych uleciała w przestrzeń międzyplanetarną i być może wchodzą na kurs kolizyjny z Ziemią.Czy są podobne do ziemskich bazaltów? Bardziej do głębinowych skał plutonicznych,jednak to co najbardziej je wyróżnia to białe fragmenty, na ciemnym tle.Jednak pochodzenie musi ocenić fachowiec.
Bezdny
2 lata temu
Dam 2 razy więcej tylko bez nazwiska
Bezdny
2 lata temu
Dam 2 razy więcej tylko bez nazwiska
Mati Kijov
2 lata temu
K0D - ędzie protestował! Protestowaaaał!!!
sip
2 lata temu
u nas to by mu zabrali i grozili grzywną
mniejnizzero
2 lata temu
Cytat : ..Naukowcy są pewni, że pochodzi z Księżyca, ponieważ porównali ją z próbkami skał przywiezionych przez amerykańskie misje kosmiczne Apollo... Ten cytat zawiera informacje które mogą świadczyć o nastepujących faktach: 1. Naukowcy są wprowdzeni w bład przez nasa ktora im kiedyś dała do badania skały ksiezycowe a w rzeczywistości sa to skały ziemskie. 2. Agencja komiczna nasa wcześniej na Saharze zbierała skały o nietypowej strukturze mowiąc potem że sa z Ksiezyca. 3. Prawdopodobieństwo że nasa była na ksiezycu jest zerowe 4. Prawdopodobieństwo ze skała "księżycowa" znalazła się na Saharze jest mniej niż zerowe ponieważ musiałaby sie oderwać od Księzyca i trafic w Ziemię co jest fizycznie niemozliwe.
Anka
2 lata temu
Taniej byłoby chyba wysłać jakiegoś robota na księżyc i ściągać te skały automatycznymi sondami .Zawsze paru frajerów się trafi jacyś oligarchowie czy szejkowie arabscy...
senior
2 lata temu
ponieważ porównali ją z próbkami skał przywiezionych przez amerykańskie misje kosmiczne Apollo. ale kit ,jak z wtc ,gdzie samoloty z video wbijają sie w pancerne rusztowania ,jak nóż w masło. gdzie są zagubione nagrania ,film z pierwszej "wyprawy na księżyc" tfu studia reżyserowanego o tej wyprawie.
bEUPcsEb
kowal
2 lata temu
Jakiś głupek postawi sobie na tv kawałek tej skały wart 10mln pln i będzie się w nią gapił. To ja już wolałbym postawić na telewizorze 10mln pln
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić