Wróć na
A.M.
|
aktualizacja

USA. Będą wydobywać surowce na Księżycu. Donald Trump podpisał rozporządzenie

46
Podziel się

Podczas gdy świat zmaga się z tragicznymi skutkami wywołanymi przez koronawirusa, prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, które ma umożliwiać wydobywanie surowców w przestrzeni kosmicznej. Zapisy stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym.

Donald Trump podpisał rozporządzenie w sprawie wykorzystania zasobów w przestrzeni kosmicznej.
Donald Trump podpisał rozporządzenie w sprawie wykorzystania zasobów w przestrzeni kosmicznej. (Getty Images, Chip Somodevilla)
bCGQesOd

Stany Zjednoczone już od dawna podejmują kroki w celu wykorzystania surowców przestrzeni kosmicznej. Mimo utrzymywania w mocy "Traktatu o przestrzeni kosmicznej" z lat 60., w 2015 r. wprowadzono ustawę, która zezwalała firmom i obywatelom na korzystanie z zasobów znajdujących się na Księżycu i planetoidach.

Nowe rozporządzenie otwiera drogę do wydobywania bez porozumienia z pozostałymi państwami. Dobitnie podkreśla ono stanowisko Stanów Zjednoczonych, dając prawo Amerykanom do samodzielnego korzystania z surowców, tym samym nie uznając przestrzeni kosmicznej jako "globalnego dobra wspólnego".

Zobacz także: Odkryli nowy rodzaj gwiazdy. Szukali jej od 40 lat

bCGQesOf

Akt podpisany przez Donalda Trumpa już uzyskał moc prawną, jak poinformował Biały Dom. Rozporządzenie wykonawcze to specjalny rodzaj ustawodawstwa USA, nie wymaga zgody Kongresu.

Rozporządzenie ma pomóc w negocjacjach odnośnie projektu Artemis prowadzonego przez NASA. Ma on polegać na wysłaniu dwójki astronautów na Księżyc w celu jego eksploracji w 2024 roku. Ten krok ma zapoczątkować trwałą obecność amerykańskiej załogi na Księżycu.

Obecnie Stany Zjednoczone poszukują parterów do wspólnych działań. Administracja Trumpa ma nadzieję, że wkrótce uda się stworzyć front sojuszników i rozpocząć wydobywanie surowców i paliw na Księżycu.

bCGQesOl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCGQesOG
KOMENTARZE
(46)
gość
3 miesiące temu
czyli jak USA odkryją ropę na Marsie to zaczną wprowadzać "demokrację" i podbijać Marsjan?
Alojzy
3 miesiące temu
Uważam że do księżyca ma takie samo prawo każdy kraj.
Kosmita
3 miesiące temu
Wysadzić Chameryke w powietrze, są to największe szkodniki naszej planety.
bCGQesOH
Ja.
3 miesiące temu
Księżyc należy do wszystkich i ten bandycki kraj nie ma prawa do wydobywania złóż bez zgody innych państw. Poza tym kilka lat temu kupiłem działkę na księżycu i mam prawo żądać czynszu.
Rob
3 miesiące temu
Wyeksploatował i ziemię to teraz czas zniszczyć ksiezyc
Najnowsze komentarze (46)
gość4
2 miesiące temu
Ameryka czyli USA nie ma takiego prawa kosmos jest wspólnym dobrem całej ludzkości czyli wszystkich państw. Jeśli jest taki zapis jest o nie zgodny z prawem międzynarodowym wszystkie kraje powinny odmówić akceptacji takiego prawa.A w późniejszym planie jeśli USA czy któreś państwo się nie zastosuje odmowę współpracy we wszystkich dziedzinach włacznie ze zdrowiem i walką z wirusami kropka....się nie zastosuje
Kacper
3 miesiące temu
Ludzie muszą się rozwijać! Kto się zgadza!?
Genek
3 miesiące temu
Ciekawe jak ich Chińczycy wyprzedzą i zaczną pierwsi a Amerykanom powiedzą sorry my byliśmy pierwsi. Lećcie sobie na Marsa.
kim
3 miesiące temu
Dwóch polaków kiedyś próbowało ukraśc Księżyc ale nic z tego nie wyszło
kacper
3 miesiące temu
a kto niby Polsce zabrania lotów w kosmos? Nie maja technologi nie maja ludzi nie maja maszyn , nic nie maja po za złodziejami co okradają polaków ze wszystkiego
kim
3 miesiące temu
Ale Trampek chyba niedożyje transportu surowców z Księżyca czy Marsa
Zezem
3 miesiące temu
Ciekawe skąd na to pieniądze, Rosja przestała kupować amerykańskie papiery dłużne, Chiny też kupują już mniej, a nie wykluczone, że mocno ograniczą lub przestaną, a sama Japonia nie uciągnie.
Zezem
3 miesiące temu
Nie zapomnijcie wyposażyć tych dwóch astronautów w kilofy i łopaty.
bCGQesOz
Katastrofa
3 miesiące temu
To doprowadzi do katastrofy, księżyc reguluje dziś pływy i wiele innych czynników dzięki, którym ziemia jest dla nas w miarę przyjazna, jakakolwiek ingerencja w masę księżyca może odbijać się na nas wszystkich, gorzej niż jak by stopniały wszystkie lodowce.
Jar
3 miesiące temu
Parafrazując chcą ukraść księżyc.
ttt
3 miesiące temu
Za miesiąc połowy Ameryki już nie będzie.
KWK
3 miesiące temu
To kraj z mocni alternatywną demokracją - tam gdzie to niewygodnie nie uznają ONZ. Sypią snakcję na lewo i prawo nawet jak ktoś nie kupuje u nich sprzętu wojskowego tylko u konkurencji. Świat powinien się zebrać w całość i dać im bana by poznali swoje miejsce w szeregu.
LOLEK
3 miesiące temu
Witam ile troli mamay dzisiaj tutaj
kik
3 miesiące temu
i juz zaczelo sie majstrowanie przy ksiezycu...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić