Kosma Szczepaniak| 

Kiedy będą wyniki wyborów prezydenckich? PKW podała możliwy termin

14

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już jutro, w niedzielę 12 lipca. Jak długo będziemy musieli poczekać na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej? Przewodniczący Sylwester Marciniak podał prawdopodobny termin.

Kiedy będą wyniki wyborów prezydenckich? PKW podała możliwy termin
Kiedy zostaną ogłoszone wyniki drugiej tury wyborów? (PAP, Paweł Supernak)

W piątek 10 lipca miała miejsce oficjalna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Jej głównym celem było przekazanie najważniejszych informacji przed drugą turą głosowania na prezydenta RP.

Łączna liczba osób uprawnionych do głosowania wynosi 29 937 795. W tej wartości, 519 431 to Polacy przebywający za granicą, którzy otrzymali pakiety do głosowania korespondencyjnego. W porównaniu do pierwszej tury do głosowania za granicą zgłosiło się 150 tys. osób więcej.

Kiedy będą oficjalne wyniki głosowania?

W niedzielę 12 lipca o godzinie 21:00 opublikowane zostaną wyniki sondażowe exit poll. W przypadku niewielkiej różnicy pomiędzy kandydatami trzeba będzie poczekać na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej. Te dostępne będą dopiero po przesłaniu wyników cząstkowych ze wszystkich obwodów.

Zakładając scenariusz optymistyczny, oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek wieczorem, może w nocy z poniedziałku na wtorek. W wersji pesymistycznej będzie to wtorek godz. 23 - przekazała Państwowa Komisja Wyborcza.

Szef PKW, Sylwester Marciniak, przypomniał jednocześnie, że od piątku od godziny 23:59 trwa cisza wyborcza. Potrwa ona przez całą sobotę 11 lipca oraz niedzielę 12 lipca do momentu zakończenia głosowania (21:00). Zaznaczył również, że agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje jest zabroniona. Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić