Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Kiedy otwarcie granic w strefie Schengen? Padła konkretna data

23

1 lipca ma zostać przywrócone pełne funkcjonowanie strefy Schengen. Taką rekomendację wydała Komisja Europejska.

Kiedy dojdzie do otwarcia granic w strefie Schengen?
Kiedy dojdzie do otwarcia granic w strefie Schengen? (Getty Images)

Nasze życie powoli zaczyna wracać do normy. Odwoływane są różne obostrzenia, a już wkrótce ma też dojść do zniesienia kontroli na granicach w strefie Schengen. Kiedy to nastąpi?

Są głosy, aby przedłużyć czas zamknięcie jeszcze o dwa tygodnie od wskazywanego terminu, jednak wierzę, że strefa Schengen mogłaby wrócić do pełnego funkcjonowania 1 lipca - powiedziała unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson w materiale wideo, który opublikowała na swoim twitterowym profilu, cytowana przez money.pl.

Zobacz także: Otwarcie granic od 1 lipca? Szumowski: zobaczymy, ochrona granic dużo daje

Otwarcie granic. Kiedy koniec kontroli?

Z ust Johansson padła data 1 lipca. Warto jednak podkreślić, że większość krajów Unii Europejskiej zamierza otworzyć granice zdecydowanie wcześniej.

Wciąż nie wiadomo natomiast, kiedy dokładnie zostanie zniesiona kontrola na polskich granicach. Nasz rząd musi podjąć stosowną decyzję do 10 czerwca.

Na temat kwestii otwarcia naszych granic mówił w czwartek w TVP 1 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zaznaczył on, że trwają analizy w tej sprawie.

Te analizy są omawiane w tej chwili na odbywającym się co kilka dni rządowym zespole zarządzania kryzysowego i tam, kiedy będziemy mieli przekonanie, że taka decyzja będzie bezpieczną, to na pewno ją podejmiemy - poinformował Dworczyk.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić