Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Kiedy wybory prezydenckie 2020? Oto możliwe terminy

2
Podziel się

PiS oraz Porozumienie dogadały się w sprawie głosowania odnośnie projektu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie zdalnym. Wiemy już również, że nie odbędą się one 10 maja, tak jak pierwotnie planowano. Na kiedy zatem zostanie przeniesiona elekcja nowego prezydenta?

Kiedy wybory prezydenckie 2020? Oto możliwe terminy
(PAP)
bEJNueFx

Po zakończeniu debaty wyborczej 6 maja PAP przekazała istotną informację. Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie dogadały się w sprawie głosowania, co potwierdziły we wspólnym oświadczeniu. "Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach" - czytamy w oświadczeniu.

Najważniejsze z tego oświadczenia są dwa rezultaty.. Pierwszy z nich jest taki, że najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego. Drugi natomiast dotyczy terminu przeprowadzenia wyborów - w oświadczeniu zawarty jest fragment mówiący o tym, że po 10 maja Sąd Najwyższy unieważni je, ponieważ się nie odbyły. Kiedy zatem możemy spodziewać się nowego terminu?

bEJNueFz

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy się odbędą?

W momencie, w którym Sąd Najwyższy stwierdza o nieważności wyborów, dalsze kroki reguluje już konstytucja. Artykuł 129 ust. 3 stanowi, że w razie orzeczenia nieważności wyboru prezydenta przez SN przeprowadza się nowe wybory, tak jak po opróżnieniu tego urzędu.

Marszałek Sejmu ma 14 dni na ich zarządzenie w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od zarządzenia wyborów. Gdyby więc nawet SN zastosował wszystkie 30 dni, to marszałek mogłaby zarządzić wybory jeszcze przed zakończeniem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy, która upływa 6 sierpnia. A gdyby SN się pospieszył i potrzebował tylko 20 dni, to na nowe wybory byłoby nawet więcej czasu, niż wymaga konstytucja.

bEJNueFF

Na nowe wybory jeszcze poczekamy. Należy przygotować się na to, że żadne wybory nie zostaną przeprowadzone w terminach, które padały najczęściej jako te alternatywne, a więc 17 lub 23 maja. Całe wybory trzeba bowiem rozpisać na nowo, kampanie wyborcze również będą przeprowadzane w sposób standardowy. W dwóch niezależnych źródłach potwierdzono już, że w kuluarach rządowych najczęściej wskazuje się termin 12 lipca jako ten, w którym należy się spodziewać nowych wyborów. Tak czy inaczej, najprawdopodobniej zostaną one przeprowadzone dopiero w lipcu bądź sierpniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEJNueGa
KOMENTARZE
(2)
70 latka
rok temu
Jednak bym wolała pójść do komisji, mimo 70 lat. W jednej kopercie moje dane i głos, nie bardzo mi się podoba. Ale termin, ok. Więc zagłosuję
tylkoja
rok temu
Za nasze pieniądze??? Szok!!!! Rząd się wyżywi, a naród niech zdy..... z glodu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić