Kierowca autobusu szkolnego zasłabł. Pasażerów uratowali uczniowie

73

To miał być zwykły przewóz uczniów do Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie). W pewnym momencie kierowca zasłabł i stracił panowanie nad autobusem. Ku przerażeniu pasażerów, pojazd zjeżdżał wprost do rowu. Interweniowali dwaj nastolatkowie.

Kierowca autobusu szkolnego zasłabł. Pasażerów uratowali uczniowie
O mały włos nie doszło do tragedii. Na szczęście uczniowie zachowali zimną krew i uratowali kierowcę oraz pasażerów (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images, NurPhoto/Contributor)

Widząc, że lada chwila może dojść do wypadku, 15-letni Jakub i 13-letni Adrian ruszyli do działania. Pierwszy z nastolatków czym prędzej wyprostował kierownicę, a następnie wcisnął sprzęgło i wrzucił luz. Drugi chłopiec wyjął ze stacyjki kluczyki, co doprowadziło do zatrzymania się autobusu, który inaczej wjechałby do rowu.

Gdy wyjąłem kluczyk ze stacyjki, silnik dalej pracował. Wszyscy zaczęli trochę panikować, a jedna z dziewczynek płakała. Dopiero po chwili zauważyłem przycisk stop i unieruchomiłem – relacjonował Adrian w rozmowie z portalem Fakt.

Dostał zawału za kierownicą. Uczniowie uratowali pasażerów

Samego kierowcy nie udało się uratować. Mimo prowadzonej przez godzinę reanimacji 63-latek zmarł, a uczniów odwiózł do szkoły autobus zastępczy. Przyczyną jego nagłego zasłabnięcia okazał się zawał serca. Jeszcze przed pracą miał skarżyć się na złe samopoczucie.

Zobacz także: Zobacz też: Dostał ataku padaczki i spowodował wypadek. Dramatyczne nagranie z akcji ratunkowej w USA

Mimo że Adrian i Jakub uratowali pasażerów przed wypadkiem, nie uważają się za bohaterów. Jak przyznał starszy z chłopców, obaj działali pod wpływem emocji i zdali się na instynkt.

Wcale nie czujemy się bohaterami. Trochę znam się na motoryzacji, bo tata ma samochód i kilka maszyn rolniczych. Wszystko, co zrobiliśmy, było odruchowe, na skutek emocji – podkreśla Jakub w rozmowie z "Faktem".

Obaj nastolatkowie otrzymali gratulacje i podziękowania od samego burmistrza Olecka. Urzędnik zrobił to w trakcie sesji rady miasta. Stanisław Kopycki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku, zapowiedział, że otrzymają również listy gratulacyjne na zakończenie roku szkolnego.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić