Wielki kryzys w Korei Płn. Zdjęcie Kim Dzong Una obiegło świat

413

Kim Dzong Un otwarcie mówi o tym, że w kraju zapanował głęboki kryzys. Jednocześnie mieszkańcy są wolni od jednej troski – nie muszą obawiać się o utratę pracy. Jak zapewniają członkowie rządu, w Korei Północnej nie istnieje bezrobocie.

Wielki kryzys w Korei Płn. Zdjęcie Kim Dzong Una obiegło świat
Kim Dzong Un daje mieszkańcom Korei Północnej przykład, że nie wolno migać się od ciężkiej pracy (Getty Images, API/Contributor)

Na temat problemu bezrobocia – a raczej: jego braku – wypowiedział się Kim Dzong Nam. Jest on dyrektorem departamentu Ministerstwa Pracy w rządzie Korei Północnej. Jak zapewnił w wywiadzie udzielonym północnokoreańskiemu reporterowi, rodacy nie muszą obawiać się o zatrudnienie.

Wszystkie osoby pracujące w naszym kraju prowadzą stabilne życie zawodowe, wolne od zmartwień o swoje zatrudnienie. Uważam, że to zasługa polityki pracy prowadzonej przez państwo – zapewnił Kim Dzong Nam (KCNA Watch).

Korea Północna – bezrobocie nie istnieje w tym kraju?

Jak podkreślił Kim Dzong Nam, zapewnienie mieszkańcom stabilnego zatrudnienia należy do priorytetów rządu. Wytłumaczył, że jest to możliwe m.in. dzięki regularnemu zbieraniu danych odnośnie rynku pracy oraz odgórnym regulacjom. Rząd stara się, aby każdy z Koreańczyków mógł realizować się w zadaniach zgodnych z jego predyspozycjami.

Państwo co roku (...) sporządza plan podziału siły roboczej według sektorów gospodarki narodowej i regionów, zgodnie z (...) podziałem siły roboczej według płci, wieku, kondycji fizycznej, poziomu wiedzy technicznej oraz umiejętności, aby pracownicy mogli w pełni wykorzystać swoją kreatywność i zdolności – wyjaśnił Kim Dzong Nam (KCNA Watch).

Kim Dzong Nam zapewnił, że jeśli Koreańczycy stają się niezdolni do dalszej pracy, państwo nie pozostawia ich samych sobie. W takiej sytuacji mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu, a jeśli ich stan jest szczególnie poważny – otrzymują rentę. Dotyczy to zarówno osób wykonujących zawody fizyczne, jak i umysłowe.

Jeśli pracownicy umysłowi lub fizyczni tracą zdolność do pracy, (...) państwo przyznaje im tymczasowe dotacje. (...) W przypadku, gdy ten czas przekracza 6 miesięcy, otrzymują rentę zgodnie z państwowym systemem ubezpieczeń – tłumaczył Kim Dzong Nam (KNCA Watch).
Zobacz także: Zobacz też: Kim Jo Dzong. Cały świat patrzy na nią. To ona miałaby przejąć władzę w Korei Północnej
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić