Kolejne incydenty we Wrocławiu. Policja publikuje wideo i prosi o pomoc

103

31 grudnia na elewacji i drzwiach Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu ktoś umieścił napis "Izrael zbrodniarze i mordercy". Policja poszukuje sprawcy. To jednak niejedyny antysemicki incydent, do którego doszło ostatnio w tym mieście.

Kolejne incydenty we Wrocławiu. Policja publikuje wideo i prosi o pomoc
Policja poszukuje sprawcy, którego wizerunek uchwyciła kamera monitoringu (Facebook)

Jak podaje Fakt, według rzecznika Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, kom. Wojciecha Jabłońskiego, w sprawie dewastacji wrocławskiej synagogi został już wykonany "szereg czynności". Jednak do tej pory nie ustalono, kto jest odpowiedzialny za to przestępstwo. Policja zdecydowała się na opublikowanie wizerunku mężczyzny, który jest podejrzany o dewastację synagogi 31 grudnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Obrzydliwy antysemityzm". Światowe media o skandalu i nagraniu z Braunem
W przypadku rozpoznania mężczyzny, prosimy o kontakt z dyżurnym Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto pod numerem tel.: 47 87 131 31 lub 47 87 143 90 - przekazał kom. Wojciech Jabłoński.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Brunatna ciemnota nie będzie nigdy spać tu spokojnie"

Zdjęcie synagogi z szokującym napisem trafiło do sieci. Opublikował je m.in. wiceprezydent Wrocławia.

Antysemicka hołota niestety znów podniosła głowę we Wrocławiu. Brunatni tchórze zabrudzili elewację synagogi. To żałosne, że mszczą się na miejscu, które nie ma nic wspólnego z polityką Izraela, jest natomiast ważnym punktem na mapie miasta. Powtórzę ponownie: w naszym Wrocławiu nie ma miejsca na ksenofobię i antysemityzm. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną odnalezieni przez policję - napisał Sebastian Lorenc.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jednak zaledwie kilka dni później wiceprezydent Lorenc poinformował o kolejnych przypadkach antysemityzmu. Tym razem zniszczono bramę jednej z kamienic.

Wrocław z całą mocą i stanowczością będzie reagować na jakiekolwiek przejawy antysemityzmu, ksenofobii, nienawiści. Brunatna ciemnota nie będzie nigdy spać tu spokojnie. Proszę prywatnych i miejskich zarządców nieruchomości oraz Straż Miejską o szybkie i jednoznaczne działanie, także w takich sytuacjach, jak poniższa. To brama przy ul. Kurkowej 40-42, zdjęcia sprzed 2 dni. Kristallnacht (Noc Kryształowa, przyp. red.) nie może powtórzyć się w naszym mieście już nigdy więcej - oświadczył wiceprezydent.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Takich przypadków było jednak więcej. 14 grudnia niedaleko wrocławskiego Rynku zniszczono świecznik chanukowy. Złapani następnego dnia sprawcy okazali się być grupą nastolatków. Świecznik zniszczyli dzień po tym, jak w Sejmie doszło do zgaszenia świec chanukowych gaśnicą przez Grzegorza Brauna.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić