Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Kolejne zarzuty wobec byłego partnera Zełenskiego. "Zlecił zabójstwo"

Osławiony ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski jest podejrzewany o zlecenie zabójstwa. To kolejny z zarzutów dla przebywającego w więzieniu jednego niegdyś z najbardziej wpływowych Ukraińców. W przeszłości finansował kampanię prezydencką Wołodymyra Zełenskiego.

Kolejne zarzuty wobec byłego partnera Zełenskiego. "Zlecił zabójstwo"
Czarne chmury nad Ihorem Kołomojskim. Pojawiają się kolejne podejrzenia wobec ukraińskiego oligarchy (GETTY, Global Images Ukraine)

Oficjalnie nie podaje się personaliów podejrzanego, jednak wszystkie podane do publicznej wiadomości szczegóły jak niewyraźne zdjęcie, pozycja społeczna, okres przebywania w areszcie, przemawiają że jest to Ihor Kołomojski. Potwierdza to "Ukraińska Pravda", która dodatkowo powołała się na anonimowych informatorów.

Według doniesień w 2003 r. Kołomojski zlecił zabójstwo na zlecenie. Oligarcha otrzymał list o wynajęcie gangu w celu zabicia szefa kancelarii prawnej - miał to być odwet za nieuchylenie decyzji akcjonariuszy pewnej spółki akcyjnej. Z oświadczenia biura Prokuratora Generalnego na Telegramie wynika, że ​​członkowie gangu dźgnęli mężczyznę, który ostatecznie przeżył atak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ćwiczenia z bronią jądrową na Białorusi. Ekspert: Coś może spaść

Ihor Kołomojski to ukraiński biznesmen, oligarcha i były gubernator obwodu dniepropietrowskiego. Był jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych osób w Ukrainie. Jego majątek powstał głównie dzięki inwestycjom w bankowość, przemysł naftowy i gazowy oraz media. W latach 90. XX wieku był jednym z założycieli banku PrywatBank, który stał się jednym z największych banków w Ukrainie.

W 2014 roku, gdy obalono prezydenta Wiktora Janukowycza, wspierał oddziały ochotnicze w walce z separatystami prorosyjskimi na wschodzie Ukrainy, jednak coraz więcej mówiło się o jego nadużyciach finansowych.

W 2016 roku jego bank został znacjonalizowany. Od tego czasu Kołomojski przebywał głównie poza Ukrainą, unikając procesów sądowych i konfliktów z władzami, jednak niedługo później został objęty sankcjami również w Stanach Zjednoczonych.

W jego telewizji, jako komik, karierę rozwinął Wołodymyr Zełenski, którego w 2019 wspierał w kampanii wyborczej, choć ten zapowiadał przełamanie kontroli oligarchów nad gospodarką.

Kołomojski jest podejrzany o defraudację i od września 2023 r. przebywa w areszcie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Źródło:NEXTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić