aktualizacja 

Polskie czołgi PT‑91 Twardy w Ukrainie. Jaśniej nie da się tego powiedzieć

Podarowane Ukrainie przez Polskę czołgi PT-91 Twardy są jedną z niewielu modernizacji czołgów z rodziny T-72. Ukraiński żołnierze są zachwyceni jakością tego sprzętu i bardzo chwalą nasze maszyny. Chwalą je za ich elastyczność w realizacji różnych misji i wytrzymałość na polu walki.

Polskie czołgi PT‑91 Twardy w Ukrainie. Jaśniej nie da się tego powiedzieć
Polskie czołgi PT‑91 Twardy w Ukrainie. Jasne słowa Ukraińców (Wikipedia)

Polskie czołgi PT-91 to broń, która mimo usilnych starań Rosjan, jest trudna do wyeliminowania z walk. Spośród kilkudziesięciu przekazanych przez Warszawę maszyn tego typu, armia obrońców straciła najprawdopodobniej tylko jeden egzemplarz Twardego.

Nic więc dziwnego, że Ukraińcy, kiedy tylko mogą, chwalą polski PT-91. Czołgiści z Ukrainy zauważają, że polskie czołgi PT-91 Twardy mają o wiele lepszą ochronę i system wizyjny w porównaniu z radzieckimi odpowiednikami - a w zasadzie protoplastami PT-91, czyli czołgami T-72.

Główny element, na który zwracają uwagę Ukraińcy, to pancerz reaktywny ERAWA, którego radzieckim odpowiednikiem jest Kontakt-1.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjska łódź trafiona na Krymie. Nagranie z momentu ataku
Elementy pancerza pasują do siebie bardzo ciasno, małymi kostkami bardzo łatwo jest zabezpieczyć wieżę, pozostawiając jedynie niewielkie szczeliny. To lepsze niż radziecki Kontakt-1 - mówi jeden z żołnierzy.

Z polskich czołgów korzysta m.in Ukraińska 117. Samodzielna Brygada Zmechanizowana, która działa obwodzie zaporoskim. Aktualnie brygada znajduje się w okolicach wsi Robotyne.

Jak podkreśla Interia, Ukraińcy przez ostatnie dwa lata wojny zmodyfikowali nasze maszyny, by jeszcze lepiej sprawowały się na froncie. Żołnierze chwalą je za ich elastyczność w realizacji różnych misji i wytrzymałość.

PT-91 Twardy pierwszy raz wziął udział w walkach na Ukrainie w czerwcu 2023 roku, w nowo powstałej 22. Brygadzie Zmechanizowanej.

Polski czołg jest produkowany od 1994 r., jednak pierwsze prototypy opuszczały fabrykę trzy lata wcześniej. Kolejne PT-91 zjeżdżały z linii montażowych aż do 2002 r., kiedy to zakończono produkcję seryjną. Wkrótce jednak ponownie uruchomiono linie produkcyjne, aby w latach 2007-2009 produkować zmodernizowane PT-91M dla wojsk malezyjskich.

Ukraińcy bez problemu nauczyli się funkcjonować na polskim sprzęcie i podkreślają, że jest to dla nich najlepszy czołg na froncie.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić