Natalia Bogucka| 

Konferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski o kolejnych obostrzeniach

167

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że trzecia fala koronawirusa przewyższy drugą pod względem liczby zakażeń i hospitalizacji. Powiedział, że najgorsza sytuacja jest obecnie na Śląsku. Szef resortu zdrowia nie wykluczył wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

Konferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski o kolejnych obostrzeniach
Minister zdrowia Adam Niedzielski (PAP)

Podczas sobotniej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że rząd dokonał analizy wzrostów zakażeń we wszystkich regionach. Podkreślił, że III fala zakażeń przewyższy II, także pod względem hospitalizacji pacjentów i zajętości łóżek.

Minister zdrowia zaznaczył, że najgorsza sytuacja jest na Śląsku, dlatego przygotowano plan relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego.

Dziś na zespole zarządzania kryzysowego dokonaliśmy analizy wzrostów zakażeń we wszystkich regionach. Najgorzej jest na Śląsku. Rozważamy transport pacjentów do innych regionów. Zarówno karetkami, jak i śmigłowcami i samolotami. Przygotowany jest na to specjalny plan - mówił.

Niedzielski odniósł się również do zarzutów, które padały podczas konferencji Platformy Obywatelskiej. Podkreślił, że liczba wykonywanych testów na COVID-19 wzrosła.

Mamy tu do czynienia z licznymi manipulacjami. Nasza infrastruktura, jeżeli chodzi o testy, została bardzo rozbudowana w ciągu ostatniego półrocza. Liczba testów to obecnie około 100 tys. dziennie. Zwiększyliśmy też liczbę laboratoriów. Każdy, powtarzam: każdy może się o ten test ubiegać - powiedział.

Minister zdrowia dodał, że na test na obecność koronawirusa można zapisać się m.in. przez specjalny formularz. "Dochodzimy już do około 10 tys. zleceń przez ten środek komunikacji. Wkrótce niepotrzebna już będzie rozmowa z konsultantem. Tu wystarczy potwierdzenie tożsamości przez profil zaufany. Nie jest więc prawdą, że wzrost liczby zakażeń wpływa na brak możliwości wykonania testu" - zaznaczył.

Czy będą nowe obostrzenia? Minister zdrowia odpowiada

Adam Niedzielski odpowiedział także na pytanie dotyczące kwestii wprowadzenia nowych obostrzeń. Nie wykluczył kolejnych restrykcji.

My pilnujemy dynamiki zakażeń koronawirusem. Jeżeli ta dynamika nie będzie spadała, to zaczniemy rozważać wprowadzenie kolejnych obostrzeń - wyjaśnił.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Stan wyjątkowy niewykluczony? Michał Dworczyk tłumaczy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić