Konflikt z Ukrainą. Ambasador przestrzega, by nie prowokować Rosji

Ambasador Rosji w Unii Europejskiej Władimir Czyżow powiedział, że Moskwa nie zamierza nikogo najeżdżać, ale ostrzegł, że "nie należy jej prowokować". Stwierdził, że Rosja nadal wierzy, że dyplomacja może pomóc w deeskalacji kryzysu na Ukrainie.

Konflikt z Ukrainą. Ambasador przestrzega, by nie prowokować Rosji
Rosja zaprzecza planom inwazji na Ukrainę (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Ambasador Rosji w Unii Europejskiej Władimir Czyżow w rozmowie z BBC skomentował konflikt na linii Rosja-Ukraina. Podkreślił, że Moskwa nie ma zamiaru nikogo najeżdżać, ale ostrzegł, że ważne jest, aby "nie prowokować jej do zmiany zdania".

Czyżow nie odpowiedział na pytanie, czy rosyjskie wojska planują wtargnąć na terytorium Ukrainy. Zamiast tego zapytał, dlaczego nikt nie mówi o liczbie ukraińskich żołnierzy stojących przy granicy z Rosją.

Rosja widzi przestrzeń dla dyplomacji?

Ambasador podkreślił, że dalsze rozmowy mogą przynieść rezultaty. - Na pewno wierzymy, że wciąż jest miejsce na dyplomację - zaznaczył.

Rosja wielokrotnie zaprzeczała jakimkolwiek planom inwazji na Ukrainę. Ale biorąc pod uwagę ponad 100 tys. żołnierzy zgromadzonych w pobliżu granicy z Ukrainą, niektóre kraje zachodnie, w tym USA, ostrzegły, że atak ze strony Rosji może nastąpić w każdej chwili.

Zobacz także: Jak ukrócić zapędy Rosji? "To daje Putinowi do myślenia"

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić