Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Koniec z białymi zimami? Złe wieści od polskich naukowców

8
Podziel się

Tak srogiej i długiej zimy jak ta tegoroczna nie było w Polsce od lat. Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy - w ramach projektu Klimada 2.0, opracował raport klimatyczny dla Polski sięgający 2100 roku. Możemy się z niego dowiedzieć, jak będą wyglądać polskie zimy przez następne kilkadziesiąt lat. Nie wygląda to dobrze...

Koniec z białymi zimami? Złe wieści od polskich naukowców
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bEECUalh

Miłośnicy białego szaleństwa, sportów zimowych i ujemnych temperatur w tym roku mieli się z czego cieszyć. Takiej zimy nie było w Polsce już od kilku lat. Niestety, prognozy na następne lata nie wyglądają optymistycznie.

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy - w ramach projektu Klimada 2.0, przygotował prognozy klimatyczne dla Polski sięgające 2100 roku. Obejmują one takie czynniki, jak temperatura powietrza atmosferycznego i suma opadów.

bEECUalj

Jeden z pesymistycznych scenariuszy zakłada, że między dekadą 2020-30 a 2081-90 średnie temperatury w styczniu wzrosną z -1,2 do 2,7 st., a więc aż o 3,9 st. Celsjusza!

Zima w strefie klimatycznej, w której leży Polska, jest bardzo istotna. To dzięki niej może rozwijać się prawidłowy cykl roślin i zbóż, ale nie tylko. Jeśli nie występuje pokrywa śnieżna zimą, to zasilanie wód podziemnych w okresie wiosennym jest skąpe. To z kolei prowadzi do niskiego poziomu wód, a nawet długo utrzymującej się suszy.

Do tego dochodzi słaby rozwój sektora turystycznego, szczególnie zimowej turystyki górskiej.

bEECUalp

Należy pamiętać, że badania te nie wykluczyły występowania mroźnych zim w Polsce w kolejnych latach XXI w. Będą jednak one pojawiać się znacznie rzadziej niż do tej pory.

Zobacz także: Pogoda nam nie odpuści. "Nie zmieniajcie jeszcze opon zimowych"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEECUalK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
I Tyle.
6 miesięcy temu
ZA STO LAT .. WYMAGALA BENDZE SYTUACJA BUDOWY DOMOW POD ZIEMIA .. TO BENDZE JEDNE Z NAJMADRZESZYCH DECYZJI DO SYTUACJI ZACHODZACZYCH ZMIAN..
Cieszysz SIE ...
6 miesięcy temu
NIE CALKOWICZE PODALISZCZE PRAWDE... ... ZAPOMNIELISZCZE DODACZ ..... GWALTOWNIE ZMIAN TEMP...CZY POGODY.... NIEPRZYJAZNE DO PRZEBYWANIA DLUGOTRWALE NA ZEWNATRZ DOMU.... MNIEJ TLENU W POWIETRZU.... RZADSZE POWIETRZEM.... CO WPLYNIE NA OSLABIENIE STRAROSFERY I PRZENIKANIE Z KOSMOSU ROZNYCH BAKTERI DO ZIEMI PLUS PROMIENIOWANIE KOSMICZNEGO I SLONECZNEJ.... Z CZASEM BARDZEJ ............ POLE MAGNETYCZNE ZIEMI SLABSZE BENDZE.. PRZESUNIETE OD PUNKTOW PRIERWOTNYCH... SKORUPA ZIEMI SIE TROCHE PRZESUNIE... ...PRZEDEWSZYSTKIM ZA STO LAT ZAUWAZYSZ OBNIZAJACYBSIE W MALYCH ILOSZCZACH A NAPRAWDE POZIOM WOD NA POWIERZCHNI ZIEMI.... JEDYNE WYJSZCZE JA RADZE TO.... MNIEJSZA POPULACJA NA ZIEMI... JEZELI CHEMY MNIEJ SIE MARTWICZ I SZYBCZEJ.. ..TO ZA STO LATA CZEKA NAS ....
OH!!
6 miesięcy temu
świat tak długo nie potrwa
bEECUalL
Obywatel
6 miesięcy temu
To tacy fachowcy jak, ci od, pandemii, która miała się skończyć w zeszłym roku. Czyli spokojnie śnieg w zimie będzie.
Cyrenejczyk
6 miesięcy temu
Zimy będą mroźne jak kiedyś i niech piernicza dalej co im Pozostało
dr.Solfernus
6 miesięcy temu
Gratuluje polskim naukofcom
Don Alfonso
6 miesięcy temu
Według "fachowców" klimat się ociepla a w tym roku zimą był snieg i -20 stopni, więc wszystko w normie. Co na to fachowcy?
stefan
6 miesięcy temu
moze podajcie prognozy pogody z ...wczoraj , !!!! coś może wam sie sprawdzi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić