Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ma go 76 proc. kosmetyków. Niepokojący raport Greenpeace

42

W poniedziałek 22 marca organizacja Greenpeace opublikowała na swojej stronie internetowej niepokojący raport, z którego wynika, że aż 76 proc. kosmetyków do makijażu znanych marek zawierało mikroplastik. Greenpeace zaapelował do niemieckiego rządu o wprowadzenie zakazu używania mikroplastiku w kosmetykach.

Ma go 76 proc. kosmetyków. Niepokojący raport Greenpeace
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Aż 76 proc. kosmetyków do makijażu znanych marek zawiera mikroplastik. Takie dane opublikowała organizacja Greenpeace w poniedziałkowym raporcie.

Raport o nazwie "O makijażu - plastik w kosmetykach" wykazał, że w aż 502 z 664 badanych produktów kosmetycznych do makijażu od 11 topowych marek wykryto cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów.

Wyniki pokazują, że tworzywa sztuczne są używane do wytwarzania kosmetyków do tak wrażliwych części ciała, jak oczy i usta. Mogą być one wdychane lub połykane. Najwyższe stężenia tworzyw sztucznych mają kredki i cienie do oczu, błyszczyki i pomadki - napisano.

Zagrażają czy nie?

To pytanie zadaje sobie teraz większość ludzi. A zdania, nawet specjalistów są podzielone. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłowe ds. Higieny Osobistej i Detergentów (IKW), powołując się na dostępne w internecie badania, orzekło, że nie ma wystarczającego dowodu, że tak małe drobiny plastiku stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.

Z kolei Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) zapowiedział, że mikroplastik, który znajduje się w takich produktach kosmetycznych jak żele czy peelingi do ciała oraz pasty do zębów mogą być szkodliwe kiedy są wchłaniane przez skórę albo przypadkowo połykane.

Organizacja Greenpeace zaapelowała nawet do rządu Niemiec o wprowadzenie zakazu używania tego typu substancji w kosmetykach.

Minister środowiska Svenja Schulze powinna dążyć do wprowadzenia wyraźnego zakazu stosowania plastiku o jakiejkolwiek konsystencji w kosmetykach - zarówno w Niemczech jak i reszcie Unii Europejskiej - twierdzi ekspert Greenpeace ds. chemikaliów Viola Wohlgemuth.

I choć jednoznacznych dowodów na szkodliwość mikroplastiku na organizm człowieka nie ma, wyeliminowanie go albo choćby ograniczenie w produkcji kosmetyków z pewnością wpłynie pozytywnie na środowisko.

Zobacz także: Eksperci biją na alarm. Mikroplastik w wodzie szkodliwy dla zdrowia
Autor: KLS
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Turysta chciał zrobić selfie. Został zaatakowany przez krokodyla
Piszą o problemie Polski. "Potrzebuje migracji"
Legendarny piłkarz przebiegł maraton. Świętował na swój sposób
Szwedzki dziennikarz skazany w Turcji. Obraził Erdogana
Jarosław W. sprawiał problemy służbie więziennej? Pierwsze sygnały w 2020 r.
Dramatyczne chwile w lesie. Potrącił leśnika. Pokazano zdjęcia
Pacjent czekał na nią z siekierą. 40 lat temu zginęła poznańska lekarka
Polscy Żydzi są oburzeni. Braun oskarżony o szerzenie nienawiści
Amerykanie ocenili Trumpa. Ten sondaż z USA daje do myślenia
Poważne naruszenie przepisów. To wieźli z Bliskiego Wschodu
Zadawał ciosy w serce. Nie przyznaje się do winy. Sąd zdecydował
Nie ma wzmożonych kontroli. Odwiedzili szpital w Krakowie dzień po tragedii
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić