Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Kontrowersyjny wywiad Morawieckiego. Światowe media grzmią

161
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla Financial Times, w którym padły mocne i kontrowersyjne słowa na temat Unii Europejskiej. Wywiad wywołał spore oburzenie wśród polityków i analityków. Głośno też jest o nim w światowych mediach.

Kontrowersyjny wywiad Morawieckiego. Światowe media grzmią
Rosyjskie media zachwycone Morawieckim i słowami o III wojnie światowej (Getty Images, Twitter)
bEUvAGQB

W poniedziałek na łamach "Financial Times" ukazał się wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu nawołuje w nim Brukselę do "opamiętania i wstrzymania się od nakładania sankcji finansowych na Polskę".

"Pistolet przystawiony do głowy"

Możliwą decyzję Komisji Europejskiej o sankcjach dla naszego kraju szef rządu porównuje do "rozpoczęcia trzeciej wojny światowej". Sam fakt wystosowania żądań przez Unię Europejską wobec naszego kraju premier określił mianem "pistoletu przystawionego do głowy".

bEUvAGQD

W rozmowie z Financial Times premier podkreślił, że jeżeli Bruksela wstrzyma pieniądze dla Polski, to nasz kraj "będzie bronić naszych praw każdą bronią, jaką mamy do dyspozycji".

Rosyjskie media: "Czcza gadanina!"

Wywiad wywołał falę krytyki zarówno wśród dziennikarzy i analityków, jak i polityków. "Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść" – napisał na Twitterze były premier Donald Tusk.

bEUvAGQJ

To, co jest krytykowane w Polsce, zostało docenione w Rosji. Propaństwowa stacja Russia Today — rosyjski kanał informacyjny dla zagranicy, odniósł się do wywiadu premiera Morawieckiego, przytaczając liczne mocne cytaty szefa polskiego rządu. Do postu na Twitterze z omówieniem wywiadu dodano zajawkę – "Big talk!".

W języku angielskim ten związek frazeologiczny oznacza aroganckie lub wyniosłe wypowiedzi, lub stwierdzenia, zwykle takie, które są pozbawione wartości, prawdziwości lub treści.

bEUvAGQK

Liczne cytaty Morawieckiego w światowych mediach

Media na całym świecie przytaczają słowa polskiego premiera. "UE zbeształa premiera Mateusza Morawieckiego za używanie wojowniczych określeń w sporze z UE w kwestii praworządności" - czytamy w artykule Deutsche Welle.

Morawiecki posługiwał się również terminologią wysoce wojenną, sugerując, że Polska może być gotowa do wykorzystania swojego prawa weta do blokowania przepisów w ramach odwetu, jeśli UE będzie wywierać na nią presję w kwestiach klimatycznych - pisze niemiecki portal.
bEUvAGQL

"Ostry ton Morawieckiego"

Bloomberg z kolei podkreśla, że swoją wojowniczą retoryką Morawiecki zdawał się kwestionować istotę UE, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc w utrzymaniu pokoju na kontynencie po dwóch wojnach światowych ubiegłego wieku i dziesięcioleciach spędzonych za żelazną kurtyną.

Ostry ton Morawieckiego podkreśla rosnące zaniepokojenie rządzących nacjonalistów funduszami unijnymi, które mają sfinansować plan wydatków rządu po pandemii i służyć jako trampolina do potencjalnej trzeciej kadencji u władzy - czytamy na stronie Bloomberg.

Wydanie przypomina, że Polska jest największym beneficjentem netto funduszy unijnych, przyjmując ponad 200 miliardów euro (232 miliardy dolarów) od momentu przystąpienia do bloku w 2004 roku.

bEUvAGQM
Zobacz także: Miller dosadnie o rządzie PiS. Użył nietypowego porównania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvAGRe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(161)
a55
miesiąc temu
Afery będzie rozpatrywał swój sędzia
Staszek
miesiąc temu
Prawda ZAWSZE BOLI !!!
don Chichot
miesiąc temu
Nie oddamy nawet guzika! bo płaszcza nie mamy. We wrześniu 2018 r. ENCJ zawiesiła polską Radę w prawach członka. Dziś zostaliśmy z niej wyrzuceni. Uzasadnienie krótkie: "KRS nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". Trójpodział władzy, nienaruszalna zasada demokracji. Kara finansowa, której nikt myślący nie chce, zostanie wyegzekwowana, czy się to podoba, czy nie. Zapłacimy my, podatnicy, rząd własnych pieniędzy nie ma. Sami się pchaliśmy do europejskiego klubu i przyrzekaliśmy przestrzeganie zasad.
bEUvAGRf
Barbara
miesiąc temu
Ciemne masy ,czy to tak trudno zrozumiec że nie zostaniemy kolaborantem gospodarczym szkopa.Oni już raz najechali Europę i większość tchórzy poddawała swoje kraje bez jednego strzału.Teraz jest podobnie,stoją na baczność jak są wykorzystywani,owszem ofiara się nie kłóci tylko szcześliwa wysłuchuje rozkazów z berlina.Polaczki to samo jak wypastowani zapieprzają w obozach vw,lidl kaufland czy innych i za ochłapy których helmut by nie ruszył z bananem na gębie są popychadłami okupanta.Poczekajcie do wiosny,wyziębieni ludzie których nie stać na prąd i węgiel, jedzący trawę po nowych podatkach na rolnictwo-sami wyskoczą z kołchozu.My już to przerabialiśmy,drugi raz się nie powtórzy
MaC
miesiąc temu
Prawda jest taka, ze UE traktuje polske jak swojego lokaja. Wszyscy o tym wiedzieli juz dawno tylko nikt glosno nie chcial mowic. Teraz PiS probuje zabrac glos w czymkolwiek od dawna i wychodzi prawda na jaw jak naprawde nas wszyscy odbieraja i odbierali!
mały
miesiąc temu
Morawiecki za podżeganie do III wojny światowej powinien zostać natychmiastowo rozstrzelany a jego majątek skonfiskowany na rzecz weteranów. Nie ma przyzwolenia na takie zachowania we współczesnym świecie !!! Widać jak członkostwo w UNI mają gdzieś. Poleksit pełną parą tylko pinokio narodowy wciąż kłamie i kłamie.
omg
miesiąc temu
Dlaczego Pinokio ma długi nos...
jestem za
miesiąc temu
JEDEN MĄDRYmAZOWIECKI BRAWO, WIE CZEGO CHCE, NIE JEDT ,BRONI NAS, NIE DAS NAS UPOKORZYĆ ,WYKORZYSTAĆ, ZISZCZYĆ , POZBAWIĆ PRAW , BRAWO
interia
miesiąc temu
ministrze nie strasz nie strasz bo........ i do roboty ale fizycznej może coś w końcu się uda
olo
miesiąc temu
Jak ktoś mówi prawdę o uni to się go krytykuje brawo panie premierze
BRAWO!
miesiąc temu
Brawo Premier M orawiecki! Brawo PiS! Tak trzymać! Nie będzie UE pluć nam w twarz!! wystarczy, że opluwa nas nasza własna opozycja - czyli zdrajcy naszego narodu!
444
miesiąc temu
Ot mądrego to i miło posłuchać.
polok
miesiąc temu
PRAWDA W OCZY KOLE PO i UE.!!!!!!
bEUvAGQX
Gosc
miesiąc temu
I nie żadnej pandemii. A PLANDEMII
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić