Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

"Trzecia wojna światowa". Burza po słowach premiera Mateusza Morawieckiego

179
Podziel się

Wstrzymanie wypłat dla Polski to rozpoczęcie "trzeciej wojny światowej" – stwierdził premier Morawiecki w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times". Szef polskiego rządu ostrzegł, że "będzie bronić naszych praw każdą bronią, jaką mamy do dyspozycji". Kontrowersyjne słowa premiera wywołały burzę.

"Trzecia wojna światowa". Burza po słowach premiera Mateusza Morawieckiego
Mateusz Morawiecki porównał spół między Polską a UE do trzeciej wojny światowej (Getty Images, Thierry Monasse)
bEUvlTXF

W wywiadzie dla "Financial Times" premier Mateusz Morawiecki oskarżył Unię Europejską o wysuwanie wobec Warszawy żądań z "pistoletem przyłożonym do głowy". Wezwał przy tym Brukselę do wycofania groźby sankcji prawnych i finansowych, gdyby chciała rozwiązać kryzys praworządności w kraju.

Premier Morawiecki oskarża UE. "Trzecia wojna światowa"

Szef polskiego rządu obiecał do końca roku zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, uznaną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za nielegalną, by załagodzić napięcia w długotrwałym sporze, który wzbudził obawy przed wyjściem Polski z UE – czytamy na łamach brytyjskiego dziennika.

bEUvlTXH

Morawiecki ostrzegł jednak, że jeśli Komisja Europejska "rozpocznie trzecią wojnę światową" zatrzymując obiecaną gotówkę Warszawie, to Polska "będzie bronić naszych praw każdą bronią, jaką mamy do dyspozycji". Dodał, że każdy ruch w celu zmniejszenia "funduszy spójności" spotka się ze strony Polski z silnym odwetem.

Jeśli ktoś zaatakuje nas w całkowicie niesprawiedliwy sposób, będziemy się bronić w każdy możliwy sposób – powiedział Morawiecki - Czujemy, że jest to już dyskryminujące i dyktatorskie podejście [Brukseli - przyp. red.]. Ale jeśli będzie jeszcze gorzej, będziemy musieli przemyśleć naszą strategię - dodał.
bEUvlTXN

Morawiecki stwierdził podczas wywiadu, że rozmowy z przywódcami UE, w tym z niemiecką Angelą Merkel, francuskim Emmanuelem Macronem i von der Leyen, w których przedstawił centralny argument Warszawy, że UE przekracza swoje kompetencje prawne, były "bardzo satysfakcjonujące".

Dodał jednak, że jeśli komisja chce znaleźć kompromis, musi cofnąć swoją wrześniową decyzję o domaganiu się dziennych kar pieniężnych przeciwko Warszawie do czasu wykonania szeregu orzeczeń Europejski Trybunał Sprawiedliwości związanych z reformą sądownictwa.

To byłaby najmądrzejsza rzecz, jaką mogą zrobić. Bo wtedy nie rozmawiamy ze sobą z pistoletem przy głowie. Ta właśnie sytuacja powoduje względny brak apetytu na dalsze działania.
bEUvlTXO

Morawiecki powiedział również, że komisja naruszyła prawo UE, nie zatwierdzając ani nie odrzucając Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że Warszawa jest gotowa czekać na jego wypłatę.

Prędzej czy później dostaniemy te pieniądze. Im później je otrzymamy, tym silniejszy będzie to dowód na to, że istnieje takie dyskryminacyjne traktowanie i podejście typu dyktatu ze strony Komisji Europejskiej - stwierdził Morawiecki.

"Porównanie bezdennie głupie"

Wypowiedź Mateusza Morawieckiego wywołały spore kontrowersje. W internecie dosłownie się zagotowało. Słowa premiera cytują ze zdziwieniem polskie i zagraniczne media. Wiele osób uważa, że porównanie sporu Polski z UE do trzeciej wojny światowej jest nie tylko nietrafione, ale także nierozsądne.

bEUvlTXP
Albo Financial Times łże, albo polski premier uznał, że do sporu między polskim rządem a organami UE najlepiej pasuje porównanie do kolejnej wojny światowej. A to porównanie bezdennie głupie - napisał na Twitterze dziennikarz WP Partyk Słowik.
Brzmi jak odpowiedź Marine Le Pen, a to Mateusz Morawiecki - dodał dziennikarz Patryk Michalski.
bEUvlTXQ

Sprawę komentują także politycy. "'Zmierzam do swojego końca'. 'Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową'. Odnoszę wrażenie, że pan Morawiecki ma ostatnio jakieś problemy z angielskim albo postradał rozum" - napisał na Twitterze były premier Marek Belka.

Premier Morawiecki, który ostrzega Komisję Europejską przed rozpoczynaniem III wojny światowej wobec Polski przekracza wszelkie granice. Przede wszystkim nie rozumie, co znaczą dla milionów Polaków słowa "wojna światowa". Każdy kolejny dzień tego premiera to katastrofa - skomentował poseł PO Tomasz Siemioniak.
Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvlTYi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(179)
Maria
miesiąc temu
Pan premier broni Polski i Polaków na wszelki możliwy sposób a lewactwo cieszy się jak unia nas kopię z każdej strony
KOLUMB
miesiąc temu
i czym ty morawiecki wystartujesz na tej wojnie? szablami? zabierzesz je z muzeum? rozbiles wojsko - sprzet stary i wysluzony. zapytaj putina czy ci pomoze. wojuj sobie czlowieku na ksiezycu. w europie zaden psychopata wiecej nie wywola wojny. wojne to ty se mozesz wywolac na wlasnym podworku!
Xyz
miesiąc temu
Cala Polska spiewa z nami morawiecki za kratami!!
bEUvlTYj
Emeryt
miesiąc temu
Nik normalny już na pewno nie wieży w ten żąd to kłamcy i oszuści tylko o stołki im chodzi i kasa sądy są najważniejsze tylko po to żeby wybory unieważnić
Bravo
miesiąc temu
Skoro Niemcy mówią o głodzeniu Polaków i Węgrów, skoro wielu euroosłów mówi o bezwzględnym karaniu Polski lub wyrzuceniu nas z Unii to co tacy wszyscy zaskoczeni słowami Premiera ??? Na nas można pluć i s**ć, ale my to mamy siedzieć cicho się nie odzywać - tak? Do takiej postawy Polski przyzwyczaił euroosłów Tusk.
krajnamucieka
miesiąc temu
a gdzie akcje DrogiePaniePremierze? moze odnies sie Mateuszku do cen ktora spusciliscie na obywateli aktualnie??!!! Oplaty, opal, spozywcze, benzyna, leki - wszystko o minimum kilkadziesiat(!!!) procent do gory!!! Moze do tego sie odnioa PiSiory?
Al.
miesiąc temu
Może to jeszcze nie wojna , ale na pewno okupacja , tylko inny rodzaj broni!!!
Al.
miesiąc temu
Wojna jak wojna , ale na pewno dyktat ze strony unii wobec Polski
Tomek
miesiąc temu
Pię... komuniści rządzą teraz polską, Gierek socjalizmu mógłby się uczyć od Kaczuchy i spółki. Oni wszyscy z PiS zasługują tylko na śmierć.
BIOLOGICZNĄ
miesiąc temu
Trzecią wojnę światową rozpoczęli /to dla MYŚLĄCYCH/ ci, którzy zaplanowali i uruchomili na świecie """PLANdemię"""
bez satysfakc...
miesiąc temu
Brzęczenie szabelką jest kierowane do wiernych wyznawców. Jeśli PiS wdroży wyrok TSUE w sprawie m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy zaczną płynąć do Polski. M.Morawiecki zapowiedział, że do końca roku ID zostanie zlikwidowana. IBRiS: 41% badanych oczekuje, że rząd spełni postulaty Brukseli, 32% stawia na kompromis i wycofanie niektórych decyzji rządu i tylko 21% upiera się, że środki unijne są nam niepotrzebne. Ponad 80% chce pozostać w UE. Tyle. Bez satysfakcji.
Jerzy Jesionk...
miesiąc temu
Zadziwiająca satysfakcja z tego, że Polska a nie Morawiecki czy PiS ,zostanie obłożona kara finansowa.Czy to na pewno mówią Polacy?
Kasandra
miesiąc temu
Gdzie jest mój komentarz? Taka to u nas wolność słowa, że nie zamieszcza się komentarzy z którymi nie zgadza się portal.
bEUvlTYb
adolfik
miesiąc temu
czas zdobyć przestrzeń życiową dla Polaków, do broni rodacy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić