Jan Manicki
Jan Manicki| 

Koronawirus a ciąża. Przełomowe odkrycie naukowców

9

Amerykańscy naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. Dotyczy ono kobiet w ciąży chorujących na COVID-19. Okazuje się, że te z nich, które wytworzyły w swoim organizmie przeciwciała na koronawirusa, są w stanie przekazywać nabytą odporność swoim dzieciom.

Koronawirus a ciąża. Przełomowe odkrycie naukowców
Badacze prześledzili wpływ koronawirusa u kobiet w ciąży na ich dzieci (pixabay.com)

Naukowcy przebadali, jaki wpływ na ciążę może mieć przejście zakażenia koronawirusem. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of the American Medical Association's Paediatrics. Pod lupę wzięto okres od kwietnia do sierpnia ubiegłego roku.

Przebadali przyszłe matki chorujące na COVID-19. Wyniki zaskakują

W szpitalu w Filadelfii przebadanych zostało 1400 kobiet w ciąży. Spośród 83, które były zakażone koronawirusem, aż 73 przekazały swoim dzieciom przeciwciała na COVID-19. Oznacza to, że niemowlęta od urodzenia były prawdopodobnie odporne na infekcję.

Nasze odkrycie pokazuje, jak istotna jest obecność przeciwciał na SARS-CoV-2 u matek w zapewnieniu ochrony przed koronawirusem noworodkom – napisano w raporcie.

Wśród przyszłych matek, które były zainfekowane koronawirusem, aż 60 proc. nie miało żadnych objawów choroby. Naukowcy jednak nie dostrzegli różnicy w przenoszeniu przeciwciał na dzieci w zależności od tego, czy infekcja była objawowa, czy też bezobjawowa. W obu badanych grupach matki

Przełomowe odkrycie naukowców. Może pomóc przy opracowywaniu szczepionek

Badacze twierdzą, że odkrycie ma ogromne znaczenie w kontekście zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby. Mają nadzieję, że ich wyniki zostaną uwzględnione przy próbach nowych szczepionek na koronawirusa. Podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą one jednoznacznie stwierdzić, czy przeciwciała na COVID-19 u matek całkowicie zapobiegają infekcjom noworodków.

Zobacz także: Koronawirus a ciąża. Zaskakujące wyniki badań
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić