Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Koronawirus. Dlaczego Putin nie jest zaszczepiony? Odpowiedział

26

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek, że nie zaszczepił się jeszcze na koronawirusa. Zapowiedział jednak, że zrobi to, gdy tylko będzie taka możliwość. Putin chce skorzystać ze szczepionki Sputnik V wyprodukowanej przez moskiewski Instytut Gamaleja.

Koronawirus. Dlaczego Putin nie jest zaszczepiony? Odpowiedział
Rosyjski prezydent Władimir Putin czeka z przyjęciem szczepionki na swoją kolej (Getty Images)

Przemawiając podczas swojej dorocznej konferencji prasowej, Putin ocenił, że Rosja musi zwiększyć produkcję swojej szczepionki. Dodał także, że niektóre jej składniki mogą być produkowane za granicą. Ocenił, że jest to niezbędne do powstrzymania pandemii COVID-19.

Jeśli chodzi wprowadzenie powszechnych szczepień, należy to zrobić. To pozwoli populacji całego kraju wytworzyć zbiorową odporność na koronawirusa – stwierdził Putin.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa. Putin czeka na zaszczepienie

Rosyjska szczepionka Sputnik V trafiła w tym miesiącu do medyków i innych osób najbardziej narażonych na infekcję koronawirusem. W skali całego kraju zaszczepiono już ponad 200 tys. obywateli. Władimir Putin powiedział, że on sam nie znajduje się w priorytetowej grupie wiekowej, w związku z czym będzie musiał trochę poczekać.

Jestem osobą raczej przestrzegającą prawa. Słucham zaleceń naszych specjalistów. Jeszcze się nie zaszczepiłem, ale zrobię to, gdy tylko będzie to możliwe – zapowiedział rosyjski prezydent.

Sputnik V został zatwierdzony do użytku przez rosyjskie instytucje w sierpniu. Szczepionka została dopuszczona po niecałych dwóch miesiącach testów. Dane opublikowane w tym tygodniu mówią, że preparat jest skuteczny w 91,4 proc.

Nasza szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, więc nie widzę powodu, by się nie szczepić – dodał Putin.

Putin boi się koronawirusa? Regularnie przechodzi testy na COVID-19

Jak poinformował w czerwcu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, rosyjski przywódca jest chroniony przed koronawirusem przez specjalne tunele dezynfekcyjne. Musi przejść nimi każdy, kto odwiedza Putina w jego rezydencji, lub spotyka się z nim na Kremlu. Władimir Putin jest także regularnie testowany na obecność wirusa.

Obejrzyj także: Droga do władzy Putina. Nieznane wcześniej fakty

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić