Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Do zainfekowania dochodzi przez spłukiwanie wody w toalecie

64

Chińscy naukowcy badają, w jaki sposób może dochodzić do zarażeń koronawirusem. Okazało się, że do zainfekowania dochodzi m. in. przez spłukiwanie wody w toalecie. Kiedy prawdopodobieństwo zakażenia rośnie?

Koronawirus. Do zainfekowania dochodzi przez spłukiwanie wody w toalecie
Podczas spłukiwania wody w toalecie koronawirus może przedostawać się do powietrza (Getty Images, Bloomberg , Contributor)

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Yangzhou w Chinach. Swoimi wnioskami podzielili się w czasopiśmie akademickim "Physics of Fluids".

Koronawirus: dlaczego spłukiwanie wody przyczynia się do roznoszenia SARS-CoV-2?

Jak wynika z ustaleń chińskich naukowców, przy spłukiwaniu toalety w muszli dochodzi do silnych turbulencji. Jeśli w wodzie znajdują się cząsteczki koronawirusa, mogą one rozpylać się w powietrzu nawet na wysokość trzech stóp (prawie 1 metra).

W konsekwencji rozpylenia koronawirusa w powietrzu może dojść do zarażenia osoby korzystającej z łazienki. Według "Gulf Today" największe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 występuje w przypadku toalet, z których korzystają całe rodziny, w miejscach pracy oraz publicznych.

Można przewidzieć, że prędkość (zarażenia koronawirusem – przyp. red.) będzie jeszcze większa, jeśli toaleta jest często używana, tak jak w przypadku toalety rodzinnej, w miejscu pracy lub toalety publicznej, znajdującej się na gęsto zaludnionym obszarze – wyjaśnia profesor Ji-Xiang Wang, który prowadził badania ("Gulf Today").

Zobacz także: Zobacz też: Wesela w pandemii. Wirusolog: jestem przeciwny, spore ryzyko
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić