Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus. Można stosować trzeci typ testów. Wynik już po 15 minutach

7

Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) postanowiła dopuścić nowy typ testów na obecność koronawirusa. To rozwiązanie sprawia, że wyniki są dostępne już po 15 minutach.

Koronawirus. Dopuszczono błyskawiczny test
Koronawirus. Dopuszczono błyskawiczny test (Getty Images)

Nowe testy na koronawirusa to bez wątpienia duże ułatwienie. Dotychczas najpopularniejszym, ale bardzo czasochłonnym testem było przebadanie wymazu z nosa pacjenta pod kątem materiału genetycznego wirusa. Drugi typ polega na szukaniu przeciwciał.

Czym wyróżniają się błyskawiczne testy na koronawirusa dopuszczone przez FDA? Są to testy antygenowe, które opracował koncern Quidel Corp. Ich dużym atutem jest to, że dają wynik już po 15 minutach.

Zobacz także: Czy maski chronią przed koronawirusem?

Testy antygenowe mogą szybko wykryć fragmenty białek wirusa w wymazach pobranych z nosa - przekazała FDA w specjalnym oświadczeniu.

RMF 24 podkreśla, na czym polega mocna strona najnowszych testów. Chodzi o to, że testy antygenowe mogą diagnozować aktywne infekcje poprzez wykrywanie najwcześniejszych śladów wirusa - zamiast kodu genetycznego samego wirusa. Autorzy testu zaznaczają, że już po kwadransie ma on zapewnić - co najważniejsze - dokładny wynik.

Koronawirus wciąż jest groźny

Choć w różnych krajach znoszone są obostrzenia, to nie możemy tracić czujności. Pandemia koronawirusa wciąż szaleje i zbiera śmiertelne żniwo, o czym świadczą chociażby dane podawane każdego dnia przez Ministerstwo Zdrowia. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad higieny i zachowywaniu bezpieczeństwa podczas obecności w przestrzeni publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić