Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus. Nowe badania naukowców. Wyniki są niepokojące dla palaczy

63

Najnowsze badania naukowców mówią o tym, że palacze, którzy zakażą się koronawirusem, są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć niż inni pacjenci z tą chorobą.

Koronawirus. Niepokojące wieści dla palaczy
Koronawirus. Niepokojące wieści dla palaczy (Getty Images)

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma The New England Journal of Medicine. Jak podkreśla portal.abczdrowie.pl, analiza relacji między paleniem tytoniu i zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 nie przyniosły dobrych wieści dla nałogowych palaczy. Już wcześniej było wiadomo, że jest to grupa szczególnie zagrożona przebiegiem COVID-19, ale najnowsze ustalenia są jeszcze bardziej niepokojące.

Koronawirus powoduje wzmożone włóknienie płuc. Dlatego jest tak groźny np. dla osób starszych. Częściej to u nich diagnozuje się zwłóknienie, natomiast może również występować u osób młodszych, które wdychają zanieczyszczone powietrze, palą papierosy lub e-papierosy - mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, cytowany przez wspomniany serwis.

Zobacz także: Majówka w dobie pandemii koronawirusa

Koronawirus. Palenie wpływa na ryzyko śmierci

Naukowcy przekazali, że palenie tytoniu nie tylko wpływa na przebieg choroby, ale zwiększa też ryzyko zgonu.

Badacze wskazują, że palacze są prawie dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć z powodu koronawirusa. Ryzyko zgonu wśród palących wynosi 9,4 proc., natomiast wśród niepalących - 5,6 proc.

Analiza naukowców uwzględnia dane dotyczące 8910 przypadków COVID-19. Swoimi wnioskami badacze podzielili się na łamach The New England Journal of Medicine - jest to naukowe czasopismo medyczne wydawane przez Massachusetts Medical Society.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić