Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus powoduje fatalne powikłania. Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości

38

Niepokojące ustalenia brytyjskich naukowców. Alarmują oni, że koronawirus powoduje fatalne powikłania. Niektórzy mogą być narażeni m.in. na psychozy, urojenia czy też zaburzenia racjonalnego myślenia.

Koronawirus powoduje fatalne powikłania. Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości
Groźne powikłania po zakażeniu koronawirusem (Getty Images)

Wnioski z badań brytyjskich naukowców ujawnił hiszpański dziennik "El Pais". Wynika z nich, że u niektórych osób chorych na COVID-19 występują psychozy i urojenia, a także zmiany w układzie nerwowym.

Wspomniane pismo powołuje się na Michaela Zandiego, pracownika naukowego University College of London. Ekspert wskazuje, że zakażenie może prowadzić do zmian neurologicznych - zaburzeń racjonalnego myślenia.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że koronawirus może prowadzić również do procesów zapalnych ośrodkowego układu nerwowego oraz nadciśnienia śródczaszkowego. U kilku zakażonych pacjentów wykryto też zespół Guillaina-Barrego, który wiąże się z atakowaniem przez układ odpornościowy komórek nerwowych. Na liście powikłań pojawiły się ponadto udary mózgu.

Zobacz także: Rząd chce refundować szczepionkę na koronawirusa. "Przynajmniej w grupach wysokiego ryzyka"

Koronawirus. Skąd się biorą powikłania?

Brytyjczycy tłumaczą też, skąd się biorą powikłania po zakażeniu koronawirusem. Okazuje się, że pojawiają się one wtedy, gdy mechanizmy obronne organizmu przesadnie reagują na koronawirusa.

Naukowcy wyjawili również, ilu pacjentów wzięli pod uwagę w ramach swojego badania. Okazuje się, że opisane wyżej wnioski przedstawili po zapoznaniu się ze stanem zdrowia 43 osób zakażonych koronawirusem.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić