Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Koronawirus. Prof. Simon o czarnym scenariuszu dla Polski

170

Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają, jednak do końca walki z epidemią jest daleko. Jeden z najbardziej znanych lekarzy będących na froncie walki z chorobą, prof. Krzysztof Simon, mówi, że teraz borykamy się z zakażeniami z okresu świąt. I wskazuje, kiedy może się załamać system ochrony zdrowia.

Koronawirus. Prof. Simon o czarnym scenariuszu dla Polski
Krzysztof Simon (PAP, PAP)

Efekt świąt

W rozmowie z portalem gazeta.pl wrocławski zakaźnik przekonuje, że teraz mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń, będącym efektem okresu świąteczno-noworocznego. W czwartek przybyło nieco ponad 12 tys. nowych zakażonych. Zmarło 186 osób.

Simon przekonuje, że większa niż w minionych dniach liczba nowych chorych jest efektem niedawnych świąt. Przybywa też zgonów.

Już obserwujemy wzrost liczby zakażeń i zgonów na COVID-19 po okresie świąteczno-noworocznym i jesteśmy tym trochę przerażeni. Mamy coraz więcej pacjentów napływających i to na pewno kwestia świąt - powiedział lekarz.
Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. Niemcy narzekają na wolny proces szczepienia obywateli

Załamanie? Możliwe

Poinformował także o możliwym czarnym scenariuszu rozwoju epidemii. I przestrzegł, że jeśli liczba nowych chorych wejdzie na wyższy poziom, to nasz system opieki medycznej się załamie.

Jeśli za tydzień będzie 28-30 tysięcy zakażonych dziennie, objawowych, to czeka nas lockdown. Służba zdrowia tego nie wytrzyma - ostrzegał ekspert w rozmowie z gazeta.pl.

Simon nie wierzy także w zwycięstwo w walce z wirusem, przekonując, że sukcesem byłoby np. zmniejszenie jego agresywności i obniżenie poziomu do zakażenia przeziębieniowego. W ocenie Simona, bieżący rok będzie rokiem "walki z chorobą".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić