o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

COVID-19 to nie koniec. Przerażające! "Tego nie da się uniknąć"

246
Podziel się

Podczas gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa, czołowy belgijski ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych ostrzega, że kolejna pandemia to tylko kwestia czasu.

COVID-19 to nie koniec. Przerażające! "Tego nie da się uniknąć"
(Getty Images)
bDAXgawl

Profesor Kevin Ariën jest szefem działu wirusologii Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii. W swojej pracy skupiał się na epidemiach wirusów takich jak HIV czy Ebola.

Koronawirus to tylko początek? Ekspert ostrzega

Ekspert podkreśla, że naukowcy od dawna przewidywali wybuch pandemii jakiegoś wirusa. Ostrzega również, że to tylko kwestia czasu, kiedy nastąpi kolejna pandemia.

bDAXgawn
Przez dziesięciolecia naukowcy zadawali pytanie nie czy, ale kiedy zobaczymy nową pandemię. Niestety, takiej pandemii nie da się uniknąć - powiedział profesor w wywiadzie dla "Gazet van Antwerpen".

Choć większość wirusów nie rozprzestrzenia się po całym świecie, to koronawirus SARS-CoV-2 udowadnia, że wystarczy jeden, by spowodować śmiertelne zagrożenie. Ponadto wiele wirusów nie zostało jeszcze odkrytych.

bDAXgawt
Istnieją setki wirusów krążących w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, które regularnie powodują lokalne epidemie. Podejrzewamy, że dla niektórych z nich to tylko kwestia czasu, zanim spowodują problemy na większą skalę - ostrzegł Kevin Ariën.
A to tylko te wirusy, o których wiemy i stale je monitorujemy. Bardzo trudno jest przewidzieć pojawienie zupełnie nowego wirusa, takiego jak obecny koronawirus - dodał

Jednym z głównych czynników, który pomaga wirusom się rozprzestrzeniać, jest wzrost światowej populacji. Innym czynnikiem ryzyka są zmiany klimatyczne, w wyniku których komary tropikalne przejmują nowe siedliska, niosąc ze sobą groźne choroby.

bDAXgawu
W czasie największej pandemii w historii Zachodu, grypy hiszpanki w latach 1918-1919, na świecie żyło 1,7 miliarda ludzi. Teraz jest prawie 8 miliardów. Wtedy ludzie podróżowali pieszo lub konno, teraz w krótkim czasie lecimy na drugi koniec świata. W ciągu niespełna wieku rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych dramatycznie się zmieniło - podkreślił belgijski ekspert.
Mam nadzieję, że ten kryzys przynajmniej uświadomił nam, jaka jest rzeczywistość. Może następnym razem nie będzie to koronawirus, ale takie epidemie prędzej czy później zdarzają się ponownie. To, czego teraz doświadczamy, to bardzo namacalne konsekwencje zbyt dużej i nadmiernie skoncentrowanej populacji świata, która atakuje przyrodę i klimat - podsumował Kevin Ariën.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon: na wiosnę dobrze nie będzie

bDAXgawv
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAXgawO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(246)
xxxxx
2 miesiące temu
Tak, tak. Laboratoriów jest wiele. W każdym wiele nowych dopiero co wyprodukowanych, wirusów. Do wyboru do koloru. To jaką pandemię chcecie?
Iławiak
2 miesiące temu
Tak sobie czytam te brednie i aż chce się żygać.Ta cała pandemia to pandemia strachu i niczego więcej. A ludzie ślepo zapatrzeni w bożków z telebredni chodzą po ulicach i atakują normalnych ludzi. Nie wspomnę już ile ludzi umrze przez to że zamiast ich leczyć na raka, miażdżyce to zajmujemy się nie tym co trzeba. Ludzie ogarnięcie się , wszystkie wirusy atakują słabe organizmy, dlatego zacznijmy się dobrze odżywiać, jedzmy czosnek, cebulę, kiszonki, niej się stresujemy, dbajmy o nasz florę w jelitach a wszystko będzie dobrze i nic nas nie ruszy. Pozdrawiam cieplutko tych którzy jeszcze nie zwariowali.
Andrzej
2 miesiące temu
Już nie ma chorób tylko pandemia, nie ma lata tylko fala upałów, nie ma zimy tylko atak zimy lub zima stulecia.... dziennikarstwo...
bDAXgawP
Jkm
2 miesiące temu
Dziennikarze jestescie motorem w napedzaniu strachu, na usługach grupy globalistów. Wirusy były, są i będą. Proponuję poczytac o grypie hiszpance.
Ozi
2 miesiące temu
Teraz jedynym groźnym wirusem jaki nam zagraża to rządy świata i telewizja, która jest powiązana z tymi bandytami. Więcej ludzi umrze z braku opieki niż z powodu wirusa który stał się światową gwiazda i pewnie będzie do momentu kiedy nie "wyszczepią" nas wszystkich. A do tego pewnie dojdzie że nie będziemy mieć wyboru i od początku według mnie chodziło o to. Niech szlak trafi tych morderców, co maczają w tym palce. Mam nadzieję że kiedyś i ich dopadnie sprawiedliwość. Teraz by się sprzydała taka noc oczyszczenia. Być może udało by się wybić paru z nich 😁
Najnowsze komentarze (246)
Pani Krysia
4 tyg. temu
Ale przecież w Afryce czy gdzieś zawsze było dużo chorób przez brak higieny
Zalamana
2 miesiące temu
To prawda choroby mamy na pstryk tylko opieki lekarskiej zero albo olewa się pacjenta totalnie jak się traktuje chorego w naszym kraju na RAKA szybko się go usmierca bo po co leczyć takich chorych eutanazja bez zgody wyroki na takich ludzi podpisują pracownicy szpitali przykre to bardzo jesteśmy niczym i nikim tak się traktuje chorego w naszym kraju
endloch
2 miesiące temu
Przecież wirusy powstają na świniach, na ptasich skrzydłach no i jak do tej pory wiadomo na skrzydłach nietoperzy. Baju baj.
reaktor atom
2 miesiące temu
dopiero bedzie katastrofa nuklearna bez wojny zginie 95% ludzi
ABCZ
2 miesiące temu
To nie wirus a Chimera.Zrobiony w 2002 a opatentowany w 2015 US.
kola
2 miesiące temu
wszczepili wirusy dzieciom w Afryce , i teraz to idzie w świat
Zenon
2 miesiące temu
W imię zaufania i dobrych relacji rząd powinien pogonić tego "ex-fli-sperta" i zadecydować o badaniach klinicznych amantadyny. Jeżeli Vigeryt jest tak skuteczny, jak pisał doktor Bodnar, to znaczy że ta cała akcja miała podłoże czysto biznesowe!!! Polakom należą się jak psu micha rzetelne badania kliniczne nad tym lekiem pod kątem koronawirusa i rzetelna informacja od niezależnych ekspertów oraz obserwatorów. Na tym się buduje elementarne i podstawowe zaufanie w relacji naród-państwo. PRL pokazał co się dzieje, jak władza naród ignoruje, bo naród swój rozum ma. Każda władza może ściemniać, ale nie da się tego robić stale na jeden temat i bez końca. Rzetelne badania kliniczne w sposób jak najbardziej transparentny nad amantadyną powinny wykonane jak najszybciej, choćby po to aby uciąć wszelkie spekulacje, domysły i fakenewsy!!!
22222
2 miesiące temu
pewnie- aż zredukują ludność do jednego miliarda żeby aby było komu pożyczać na procent ..
bDAXgawH
darek
2 miesiące temu
D... nie pandemia ..Media straszą ludzi rząd kara w sumie nie wiadomo za co . Decydenci sami masek nie noszą a jak już to przed kamerami .
obywatel
2 miesiące temu
Można sobie ostrzegać. To jest jak tłumaczenie drewnu. Politycy ruszą d.... tylko jak będą mogli na tym zarobić. Nie ma w kraju ludzi działających dla dobra społeczeństwa, z pominięciem małostkowych interesów własnych.
Prawda
2 miesiące temu
Tak tak jeszcze jedna pandemic i ludzie sami rozwiążą problem wybiją wszystkich naukowców co bawią się w Boga i będzie spokój jak kiedyś
NIX
2 miesiące temu
Pieprzenie. Uderzenie meteorytu w ziemię to też kwestia czasu.I co z tego, mamy robić juz teraz w portki, czy jednak trochę później?
assasa
2 miesiące temu
No i Ludzkość "Dzięki" przywódcom-patałachom załatwia się sama.
Pita
2 miesiące temu
NADEJDZIE NASZ CZAS!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić