o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus stworzony w chińskim laboratorium? Światowe wywiady zaprzeczają

266
Podziel się

Amerykańskie władze od pewnego czasu sugerują, że pełną winę za pandemię koronawirusa ponoszą Chiny. W ostatnich dniach sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, stwierdził, że SARS-CoV-2 został wyhodowany w laboratorium w Wuhan, a wcześniej tę samą opinię wyrażał Donald Trump. Postanowiły to sprawdzić niemieckie służby wywiadowcze.

Koronawirus stworzony w chińskim laboratorium? Światowe wywiady zaprzeczają
(Getty Images)
bEqsKDqt

Prezydent USA i szef dyplomacji parokrotnie powtarzali stwierdzenie, że koronawirus nie jest efektem zarażenia człowieka od zwierzęcia, a został wyhodowany w laboratorium. Pod koniec zeszłego tygodnia Mike Pompeo zapewnił na antenie telewizji ABC, że "istnieją poważne dowody" na to, że wirus został stworzony przez chińskich naukowców. Obaj nie powiedzieli jednak na czym opierają swoje podejrzenia.

bEqsKDqv

Pochodzenie koronawirusa

Jednocześnie m.in. "New York Times" twierdził, że administracja Donalda Trumpa wywiera presje na amerykański wywiad, aby potwierdzić oskarżenia wobec Chin. Pekin i Waszyngton od dłuższego czasu przerzucają się oskarżeniami na temat COVID-19.

Sprawę postanowił zbadać niemiecki wywiad. Jak donosi "Der Spiegel", tamtejsza służba BND poprosiła o pomoc w dojściu do prawdy tzw. Sojusz Pięciorga Oczu, czyli służby wywiadowcze USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Stworzony przez nich wspólnie raport zaprzecza, jakoby wirus miał być wyhodowany przez człowieka. Jego wyniki przedstawiła niemiecka minister obrony Annegret Krap-Karenbauer. Wyniki dochodzenia agencji wywiadu stwierdzają też, że oskarżenia Amerykanów miały na celu "odwrócenie uwagi społeczeństwa od własnych niepowodzeń" na polu zapobiegania i walki z zabójczym wirusem. Niemiecki rząd nie odniósł się jeszcze oficjalnie do wyników raportu.

bEqsKDqB

Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym ośrodkiem pandemii koronawirusa na świecie. W USA potwierdzono już niemal 1,3 miliona infekcji, z czego prawie 77 tysięcy zakończyło się śmiercią. Najgorsza sytuacja panuje w sąsiadujących ze sobą stanach Nowy Jork i New Jersey, gdzie zakażonych zostało ponad 470 tysięcy osób, czyli 1/3 wszystkich przypadków w kraju.

Zobacz także: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqsKDqC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEqsKDqW
KOMENTARZE
(266)
ghg
rok temu
A ja twierdzę że wirus powstał naturalnie i nic mi nie zmieni mojego zdania a szczególnie Ci terroryści za oceanu (zamiast hejtu chciałbym poprosić o kulturalną rozmowę)
Czuby
rok temu
Tramp i jego pieski siebie warte
obserwator
rok temu
Z tego co opublikował BND przy pomocy innych służb ,to wszystko jest możliwe,ale już nie ma znaczenia ,gdyż ucierpiały wszystkie kraje . Dlatego też należy tylko wyciągać wnioski i się zabezpieczać na przyszłość również pod kątem obronnym i strategicznym. Przypuszczam jednak ,że z czasem bez szumu medialnego odpowiednie służby dojdą do winowajców tej pandemii i śmierci tylu ludzi. Ponadto uważam ,że to na takiej zasadzie będzie w dzisiejszych czasach polegała wojna bakteriologiczna. Tak więc to się opracowuje w zaciszach gabinetów i laboratoriów naukowców.
bEqsKDqX
Juzio
rok temu
a ile kosztowała ekspertyza ws. wypadku pani Szydło?
Harcerz
rok temu
Typowa Chinsko Ruska propaganda - FAKE NEWS
przemyślny
rok temu
Wygląda na to że wirus roznosi się bardziej podczas wspólnego siedzenia w nieprzyjemnej temperaturze (samoloty, kopalnie) i wymuszonej sztucznej wentylacji. Nie wejdę do pomieszczenia gdzie nie można otworzyć okien i przewietrzyć!
Siwyjon
rok temu
Co wy za kity wciskacie koronawirusy znamy od 1965 roku. Tak właśnie manipulują wami
Rozczarowany
rok temu
Kiedy polityk kłamie?Kiedy otwiera usta
nie.pluj
rok temu
Pełno śliny także na boiskach. Próbowano zakazać plucia w czasie meczu ale nie udało się. Zarazki, ślina, smarkanie. Dzieci patrzą i wzorują się na idolach.
Zera
rok temu
No tak, szmaciarski sprzedajny portalik sponsorowany przez Amerykę to nie można niczego złego na Jankesów napisać. Wszystko jasne. Tylko z jakiej racji to jest grupa wirtualna Polska ... Chyba że nacisk tu jest położony na owo wirtualna.
nie.pluj
rok temu
Wszyscy jesteśmy winni. Cały świat. Zlikwidowaliśmy spluwaczki. Teraz wszędzie jest ślina która zawiera najwięcej wirusów. Chyba ostatnie tabu - spluwaczki.
Jjkks
rok temu
Jak BND mówi ze nie to znaczy że tak. W końcu to Niemcy maja wielkie interesy z Chinami. Ruscy tez siedzą cicho bo sprzedają Chinom gaz z Syberii. Money talks.
Jezuici
rok temu
Już sam fakt, że wywiad staje po jakiejś stronie jest dziwne.
bEqsKDqP
nie.pluj
rok temu
Epidemie są nieuchronne i nie da się ich uniknąć. Czemu? Zlikwidowano spluwaczki: ludzie plują na chodniki, ulice, w alejkach, sklepach, na schodach, klatkach schodowych. Wszędzie pełno śliny, glutów i zarazków. Spluwaczki - obecne tabu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić