Wojciech Darewicz| 

Koronawirus w Hiszpanii. Takiej sytuacji nie było od marca

15

Takiej doby jak ostatnie 24 godziny Hiszpanie nie doświadczyli od dwóch miesięcy. Pierwszy raz od marca władze kraju nie zarejestrowały ani jednego zgonu wywołanego przez COVID-19. A jeszcze niedawno, gdy kraj odnotowywał szczyt epidemii, każdej doby przybywało około 1000 nowych zakażonych.

Znaczna poprawa statystyk. Wszystko wskazuje na to, że szczyt epidemii koronawirusa Hiszpanie mają już za sobą.
Znaczna poprawa statystyk. Wszystko wskazuje na to, że szczyt epidemii koronawirusa Hiszpanie mają już za sobą. (Getty Images)

Przełomowe wieści ogłosiło Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii. Miało to miejsce 1 czerwca w godzinach popołudniowych. W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na COVID-19 nie zmarł nikt.

Koronawirus w Hiszpanii. Nowe liczby napawają optymizmem

Hiszpania to jeden z najbardziej doświadczonych przez koronawirusa krajów na świecie. Ale sytuacja tam ulega poprawie. Liczba osób zakażonych i ofiar śmiertelnych epidemii spada. A wszystko to dzieje się w momencie, gdy większość 47-milionowej populacji kraju doświadcza przedostatniego etapu restrykcji.

W zeszłym tygodniu na COVID-19 zmarło w Hiszpanii 35 osób. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju zatrzymała się na 27 127 zgonach. Odnotowuje się tam również coraz mniej przypadków zakażeń. W ciągu ostatniej doby było ich 71. Łączna liczba osób, u których test na obecność koronawirusa dał pozytywny wynik, to obecnie 239 638. Wśród nich 11 399 osób wymagało przeniesienia na oddział intensywnej terapii. Jednak w ostatnich siedmiu dniach tak poważnie chorych było tylko 9 pacjentów. Od początku epidemii hospitalizacji wymagało 123 879 osób.

*Zobacz też: *Hiszpania. Teraz to inny świat. Polka z Barcelony: czuję się jak w filmie science fiction

Koronawirus w Hiszpanii. Przywracanie normalności

Wraz z początkiem czerwca większość kraju, zamieszkała przez około 70 proc.społeczeństwa, weszła w drugą, przedostatnią fazę luzowania obostrzeń zarządzonych na okoliczność pandemii koronawirusa.

Od poniedziałku większość mieszkańców kraju poczuło się znacznie swobodniej. Otworzono centa handlowe, kina i teatry. W ramach przywracania normalności Hiszpanie mogą również korzystać z basenów i plaż. Przywrócono też prawo do większych zgromadzeń – w budynkach do 50 osób, a pod gołym niebem nawet do 100.

Wkrótce ma odbyć się głosowanie. Władze państwa będę decydować, czy wydłużyć w Hiszpanii stan zagrożenia epidemicznego. Aktualne ma on obowiązywać do 7 czerwca. Rozważa się scenariusz jego zakończenia 21 czerwca.

Swobodny ruch turystyczny ma zostać przywrócony 1 lipca. Od tej daty przybywających zza granicy ma nie obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić