o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Koronawirus w Polsce. Niepokojące wieści z woj. śląskiego

28
Podziel się

Koronawirus nadal się rozprzestrzenia. Co gorsze, notuje się coraz więcej zakażeń wariantem delta. Ta odmiana COVID-19 dominuje m.in. w województwie śląskim, co wykazali naukowcy zajmujący się sekwencjonowaniem patogenu w ramach projektu badawczego.

Koronawirus w Polsce. Niepokojące wieści z woj. śląskiego
Test na COVID-19 (NurPhoto via Getty Images, Nicolas Economou)
bEDMOiVx

Niestety wariant delta koronawirusa rozprzestrzenia się w coraz większym tempie. Wskazują na to badania wykonywane przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Jak podaje PAP, naukowcy przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów z woj. śląskiego w czerwcu i lipcu tego roku. W czerwcu przeważał wariant alfa, natomiast w następnym miesiącu dominowała już odmiana indyjska (delta).

bEDMOiVz
Na 10 pochodzących z lipca próbek wszystkie zawierały wariant delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta, to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione - przekazała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

Koronawirus w Polsce. Monitoring zakażeń jest ważny

PAP podkreśla, że dzięki "stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji",

W Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium sekwencjonowaniu poddano 900 próbek - dodano.
bEDMOiVF
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDMOiWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
xyz
2 miesiące temu
Doktor Malone poczytajcie co on sądzi o szczypawkach był wspólwynalazcą technologi rna
Tylkojeden
2 miesiące temu
Już jest w Polsce. To będziemy zamykać wszystko już teraz ,czy ciekamy do września.
Mmmmm
2 miesiące temu
Przeciez mowi sie o tym, ze szczepionka nie chroni przed odmiana delta to po jaka chol*re nadal zmusza sie do szczepien🤔
bEDMOiWb
Prawda
2 miesiące temu
To są informacje bardzo pobieżne, tak jak i w całej Europie... Ile osób jest chorych? Ile ma symptomy? Ile leży w szpitalu? A może jest to liczby osób, u których wyszedł test pozytywnie i nic im nie jest? Takie liczby to dzieci podają a nie fachowcy... Ale chodzi o straszenie ludzi a nie o prawdę.
fefe
2 miesiące temu
Kto to roznosi? Ze śląska nikt nie wyjechał ze śląska. Ktoś przyjechoł i roznius
Bili Gie
2 miesiące temu
Alfa beta delta... omega. Później będą warianty z alfabetu rosyjskiego.
wirus świrus
2 miesiące temu
w końcu będziecie mieli o czym znów pisać bo to wasz ulubiony temat i ściema o liczbach zachorowań Wiemy już że rząd dobrze płaci za szerzenie takich wiadomości w tv radio i tu Płacą dobrą kasę to i podaje się wiadomości takie jakie rząd chce i liczby Znamy te wasze zagrania I NA PEWNO NIE BĘDZIEMY SIĘ SZCZEPIĆ AMEN:)
Guh
2 miesiące temu
Po raz kolejny Śląsk? Rozmawiałem rok temu z górnikami, to opowiadali jak im dawaliście do podpisu papier, że są chorzy na Cow ID 19 i szli do domu bo mieli płacone. Jeżeli był przypadek, że ktoś zachorował, to trzy dni w łóżku leżał i po krzyku. Taki to zabójczy wirus był na Śląsku, a zmanipulowani oglądacze telewizyjni jak nad morzem Ślązaka zobaczyli, to uciekali gdzie pieprz rośnie. Odpowiecie za tę ściemę karnie. Oczywiście po sprawiedliwym sądzie.
BIOTAD PLUS
2 miesiące temu
to dla mnie number1
ssssssssss
2 miesiące temu
Mówi się o zakazach dla osób niezaszczepionych , chociaż to one są bardziej narażone na zakażenie i ciężki przebieg choroby. Osoba zaszczepiona przecież może zarażać a same nie chorować lub przechodzić chorobę łagodnie !!! więc nie rozumiem skąd ta nagonka , dlaczego zaszczepieni boją się niezaszczepionych i próbują ich na siłę uszczęśliwiać , powinno być odwrotnie !!1 To jak w tym dowcipie z Jasiem który puścił bąka na lekcji i pani wyprosiła go z klasy , a wszyscy nadal siedzą w tym smrodzie:)
wkurzona
2 miesiące temu
nie no zas slask :D:Da ja jestem ze slaska i jakos nic nie slychac ze znow u nas sie zaczyna na jednym pisza ze 19 chorych a na innym ze 9 no to jaka plaga znow na slasku :)aa tak zbliza sie 1 sierpien a od 15 czwarta fala
czepsię
2 miesiące temu
szury przekazują wirusa i prawdopodobnie wszyscy lecimy w przepaść bez spadochronów.
de bi le
2 miesiące temu
taaa wszyscy umrą na mutacje oj oj oj lecimy się szczepić
bEDMOiVT
hmmmm
2 miesiące temu
ooo już się zaczyna, jak w zegarku.. na kiedy był planowany lockdown? na 17 sierpnia?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić