o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Robert Czykiel
|

Koronawirus w Polsce. Żołnierze WOT wkroczyli do akcji. Czym zajmują się "terytorialsi"?

7
Podziel się

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali oddelegowani do pomocy przy walce z pandemią koronawirusa. Jakie mają obowiązki? Kto jest zwolniony ze służby?

Koronawirus w Polsce. Żołnierze WOT wkroczyli do akcji. Czym zajmują się "terytorialsi"?
Żołnierze WOT włączyli się w walkę z pandemią koronawirusa (Getty Images, GRZEGORZ OLKOWSKI )
bEgPXpoB

Normą stało się, że w Polsce codziennie przybywa kilkanaście tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To sprawia, że sytuacja w szpitalach robi się coraz trudniejsza. Brakuje rąk do pracy, a to sprawiło, że w walkę z pandemią zaangażowano Wojska Obrony Terytorialnej.

WOT włącza się do walki z pandemią w Polsce

Wszyscy żołnierze należący do WOT otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. "Terytorialsi" na początek zostali przeszkoleni.

bEgPXpoD
Były to szkolenia medyczne, przeciwepidemiologiczne, ale też topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny. Przeglądowi i uzupełnieniu jest też poddawane całe wyposażenie medyczne, w tym to wydane na żołnierzy OT. Oprócz samych szkoleń dowódcy wszystkich szczebli opracowali plany służb i powołań swoich żołnierzy do końca roku. Celem jest ich zdekonfliktowanie z osobistymi i zawodowymi zobowiązaniami żołnierzy w długookresowej perspektywie czasu - informuje oficer prasowy kpt. Damian Stanula.
Zobacz także: Zaraziła się koronawirusem. Powikłania są dla niej bardzo dotkliwe
bEgPXpoJ

Pierwsi żołnierze już zaczęli pełnić swoje obowiązki. Skierowano ich przede wszystkim do szpitali, gdzie mają odciążyć pracowników placówek medycznych.

Żołnierze mierzą temperaturę, dokonują wstępnego triażu, kierują ruchem pacjentów, pomagają w wypełnianiu ankiet, ale także pobierają wymazy czy – tak jak ostatnio – w szpitalu im. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie włączyli się w opiekę nad pacjentami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego - czytamy na stronie WOT.

Tylko określona grupa żołnierzy WOT jest zwolniona ze służby. To osoby, które są zatrudnione w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP.

bEgPXpoK

W pierwszych dniach w pomoc w zwalczaniu pandemii koronawirusa zaangażowano 2220 żołnierzy. Docelowo liczba ta ma wzrosnąć do ponad 20 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgPXppe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Bzdury
7 miesięcy temu
Jak oni wymazy robia, to se kazdy sam moze zrobic, chyba ludziom krzywde robia, takie kursy 24 godzinne to kazdy obywatel moze ukonczyc, proponuje bysmy wszyscy poszli do sluz publicznych, przeciez jest taka wielka pandemia, to wtedy wszyscy nagle ozdrowiejemy.
cześ
7 miesięcy temu
Ja nie chcę mieć nic wspólnego z żadną służbą państwową w tych chorych czasach!!!
Alibaba 40
7 miesięcy temu
Uop,Szef,Eee,a ty kim jesteś wydaje mi się że ba...em. A żołnierze WOT róbcie swoję.
bEgPXppf
eri
7 miesięcy temu
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) – jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Tyle w temacie...
Szef
7 miesięcy temu
K... jacy to żołnierze, obrażacie żołnierzy, to są ochotnicy hobbyści co najwyżej.
Eee!!!
7 miesięcy temu
Poza tym nie mają takich uprawnień o jakich piszą bo to nie wojsko ani policja ani straż miejska,nawet nie mają prawa cię wylegitymować i znów ktoś lub Macierewicz robi zamieszanie,nie ma tego ani w konstytucji ani nigdzie indziej że oni coś mogą!jedynie pomagać jak każdy,coś na zasadzie straży ochotniczej pożarnej i tyle w temacie!!!
Uop
7 miesięcy temu
Wot to nie wojsko!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić