Kraków w światowej czołówce. Wyżej tylko cztery miasta

6

Kraków najbardziej zielonym miastem w Polsce? Na to wygląda. Co więcej, dawna stolica Polski znalazła się na liście najbardziej zazielenionych metropolii na świecie.

Kraków w światowej czołówce. Wyżej tylko cztery miasta
Kraków (Pixabay)

Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) postanowiła sprawdzić, które miasta na świecie są najbardziej zielone. Listę stworzono na podstawie zdjęć satelitarnych. Sprawdzono procentowy udział terenów zielonych w miastach.

Okazało się, że Kraków to światowa czołówka. W drugim największym mieście w Polsce 36 proc. przestrzeni miejskiej stanowią drzewa, natomiast 20 proc. trawa.

Z badań opublikowanych na stronie marki Husqvarna wynika, że najbardziej zielonym miastem na świecie jest Charlotte. To miasto znajdujące się w Karolinie Północnej w USA. Drugie jest Durban, czyli główny port Republiki Południowej Afryki nad Oceanem Indyjskim. Na trzeciej pozycji uplasowała się stolica Litwy, Wilno.

Na czwartej pozycji jest Dortmund, a Kraków zajmuje piąte miejsce. W Top 10 z Europy są jeszcze Stuttgart, Wuerzburg, Zurych oraz Heidelberg. Jeśli chodzi o samą Europę, to w pierwszej dziesiątce połowa miejsc przypada Niemcom.

Duża ilość terenów zielonych w Krakowie może cieszyć. Tym bardziej, że miasto ma spore problemy ze smogiem.

Zobacz także: Człowiek na Marsie. Ekspert o dacie pierwszej załogowej misji na Marsa
Autor: DKP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić