Ksiądz nie wytrzymał. "Mamy się nie wypowiadać, bo żyjemy w celibacie"

992

Wiele osób w Polsce zarzuca kościelnym hierarchom oraz zwykłym księżom wtrącanie się w sprawy, o których nie mają pojęcia. Na jeden z takich zarzutów postanowił odpowiedzieć ksiądz Janusz Chyła. Aktywny w mediach społecznościowych duchowny zabrał głos na temat małżeństwa i modelu rodziny. W swoim wpisie uderzył w bezdzietnych celebrytów, którzy też często wypowiadają się w mediach na ten temat. – W ich przypadku wszystko gra – stwierdził ironicznie ksiądz.

Ksiądz nie wytrzymał. "Mamy się nie wypowiadać, bo żyjemy w celibacie"
Ks. Janusz Chyła odpowiedział krytykom w mediach społecznościowych (YouTube, Dariusz Matecki, PrawicowyInternet)

W polskiej debacie publicznej co jakiś czas przewija się temat małżeństw – w tym osób tej samej płci – oraz wychowania dzieci i samego modelu rodziny. Konserwatywnego podejścia do tych aspektów życia nieustanie broni ustami księży Kościół katolicki. W debacie od czasu do czasu przebijają się jednak głosy, że duchowni nie powinni wypowiadać się na tego typu tematy.

Księża katoliccy muszą bowiem żyć w celibacie. W praktyce oznacza to, że nie mogą mieć żony oraz założyć rodziny. Przeciwnicy Kościoła argumentują, że nie mają zatem jakiegokolwiek pojęcia o związkach.

Głos na ten temat postanowił zabrać proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach ks. Janusz Chyła. Doktor teologii zamieścił w sprawie wpis w mediach społecznościowych. Post wywołał duże poruszenie wśród internautów.

Ksiądz uderza w celebrytów. "Robią w mediach za «ekspertów»"

Zbulwersowany ksiądz postanowił we wpisie zwrócić uwagę na "hipokryzję" osób, które odbierają księżom prawo zabierania głosu w sprawach związków i wychowania dzieci.

Jako księża mamy się nie wypowiadać na temat małżeństwa i rodziny, ponieważ – mimo tego, że nie spadliśmy z księżyca – żyjemy w celibacie. Natomiast w mediach "ekspertami" w sprawie rodziny i wychowania dzieci są bezdzietni celebryci żyjący w entym związku. I wszystko gra – ocenił na Twitterze ks. Janusz Chyła.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Duchowny zabrał głos w sprawie modelu rodziny. Burza w sieci

Wpis duchownego nie spotkał się z ciepłym przyjęciem w mediach społecznościowych. Pojawiły się pojedyncze głosy wsparcia, wskazujące, że za demontaż tradycyjnych rodzinnych wartości odpowiada "ideologia neomarksistowska". Większość osób zwróciła jednak uwagę na ton wypowiedzi księdza.

A może ksiądz by nawoływał do miłości bliźniego, a nie był tak agresywny – napisał jeden z internautów.

Nie zabrakło także krytycznych komentarzy pod adresem Kościoła. – Ksiądz zniechęca swoim fundamentalizmem i ortodoksją do całej instytucji – ocenił komentujący. Niektórzy zwrócili uwagę na niezgodne z głoszonymi zasadami moralnymi zachowania części duchownych.

Pewnie że nie spadliście (z księżyca – przyp. red). Wielu księży żyje w stałych związkach i ma dzieci – napisano.

Obejrzyj także: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić