Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Ksiądz załamany. "Pierwsza komunia zamieniła się w show"

35
Podziel się:

Już nie encyklopedia ani wrotki. Dzisiaj dzieci z okazji pierwszej komunii świętej otrzymują znacznie bardziej wyszukane i zdecydowanie bardziej kosztowne prezenty. Znany ksiądz Janusz Koplewski zdradził, że czasami przeciera oczy ze zdumienia na widok gadżetów przyniesionych przez dzieci do poświęcenia.

Ksiądz załamany. "Pierwsza komunia zamieniła się w show"
Dzieci dostają na komunię coraz droższe prezenty (Getty Images, AS photography)

Od kilku dobrych lat w okresie pierwszych komunii świętych można zauważyć pewien niepokojący trend. Zamiast skupić się na duchowym przeżywaniu tego wyjątkowego dla każdego katolika wydarzenia, zarówno dzieci, rodzice jak i goście na pierwszym miejscu stawiają... pieniądze.

Absurdalne prezenty na komunię

W myśl zasady "zastaw się, a postaw się" rodzice coraz częściej decydują się na przyjęcie w drogich restauracjach, dzieci urządzają w kościele rewię mody, a chrzestni prześcigają się wzajemnie w pomysłach na nowoczesne podarki. Na to zjawisko zwrócił uwagę ks. Janusz Koplewski, nazywany spowiednikiem gwiazd.

Duchowny zauważył, że to właśnie prezenty zaczęły grać pierwsze skrzypce przy okazji pierwszej komunii świętej. Z każdym rokiem dzieci po przyjęciu przynoszą do poświęcenia coraz droższe, wypasione gadżety. A nie to przecież jest istotą przyjmowania pierwszej w życiu Eucharystii.

Do poświęcenia przynoszą mi laptopy, smartfony i rowery. Cóż, pierwsza komunia się skomercjalizowała. To nie wina dzieci, ale nasza, dorosłych. Wypaczono coś pięknego - kapłan powiedział w rozmowie z "Faktem".

Co w takim razie najlepiej sprezentować dziecku z okazji przyjęcia pierwszej komunii? Ksiądz wskazuje, że najodpowiedniejsza będzie po prostu Biblia lub religijna książka. - Najważniejszym prezentem jest przecież przyjęcie Boga - mówi "Faktowi". Niestety, w dzisiejszych czasach taki upominek może nie zadowolić wymagających młodzieńców.

Niestety dzieci dyskutują tylko o tym, kto ile dostał czy dostanie do koperty. Jak się czują maluchy, których bliskich nie stać na takie prezenty? No i skąd ma na to wszystko wziąć przykładowy dziadek z 1,2 tys. zł emerytury? - zastanawia się duchowny.
Zobacz także: Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
blour72
4 tyg. temu
ja bym nic nie dał niech idzie zarobic
Mecha Meteo
4 tyg. temu
Ja na komunię dostała m zegarek i sto złotych ale to było dawno
Wercyn Getory...
miesiąc temu
Taka komunia to przecież nie jest niespodzianka i dziadek , sobie odkłada kasę dla wnuczka , żeby mieć na jakiś gadżet .
Joanna
miesiąc temu
Komercja w Kościele się zaczyna od dnia chrztu, a kończy na pogrzebie, więc nie rozumiem tych gorzkich zali.
Wierzący
miesiąc temu
Ksiądz osobiście sprzedający Wiernym Sakramenty Święte (ustanowione zupełnie za darmo przez Pana Jezusa) jest załamany??? No wolne żarty... To się nazywa szczerość, prawda i szacunek dla inteligencji drogiego Człowieka...
Kolo
miesiąc temu
"Najważniejszym prezentem jest przecież przyjęcie Boga" - pięknie powiedziane. Jak to się jednak ma do posługi jeśli można to w tym przypadku tak nazwać za którą ksiądz doji kasę. Miałem teraz komunię dziecka i bierzmowanie i tu i tu kasa. Łącznie z obowiązkowymi płatnymi wyjazdami. Każdy sakrament za kasę. O czym ksiądz mówi kto odchodzi od Boga w stronę zludnej władzy i mamony? Kto jest przekupem w świątyni?
mami 🙂
miesiąc temu
U nas przed komunią ksiądz podkreślał że najważniejszy jest sakrament, po czym w swej wypowiedzi przeszedł do tego jaki prezent od komunistów wybrali dla siebie księża czyli niby kościół... I tyle w temacie
bogdan1
miesiąc temu
Pod koniec ub.wieku ,tuż przed przyjęciem Włoch euro,na placu św.Piotra można było poświęcić wszystko,psy,koty ,papużki,okulary,i inne bzdety za ok 15 dolarów amerykańskich.Jerzy Urban byłby głupi gdyby z tego nie skorzystał.przebywający wtedy na tym placu dziennikarz gazety NIE dał do poświęcenia ten tygodnik.W następnie wydawanym numerze tej gazety na pierwszej stronie opublikował całe to wydarzenie,jednocześnie tym samym zamknął usta zjadliwym krytykom tej gazety,że treści przez nią publikowane mają znamiona świętości i mają papieski certyfikat.
Kasa kasa kas...
miesiąc temu
Owieczki patrzą na pasterza i się uczą niestety...
Nina
miesiąc temu
Moim zdaniem winę ponosi kościół to on od roku podgrzewam atmosferę 1 komunią,spotkania,terminy do restauracji ,ubiory,prezenty dla księży fotograf,itp.a potem koperta dla proboszcza 10%wartości prezentów komunijnych. Za strojenie kościoła dodatkowa opłata,za gadżety religijne opłata,za stroj opłata itp
Adam
miesiąc temu
Moj ojciec (teraz 70lat) opowiadał mi jak on dostał tylko od Rodziców nie od chszesnych czy innych gości 0,5kg cukierków i d ieciak się cieszył z komuni św.
elmos
miesiąc temu
Przecie nauka idzie z góry, kościół wymaga drogiego prezentu od każdej grupy komunistó.
Pytam
miesiąc temu
Dlaczego panowie w sukienkach nie pracują a żyją ponad stan i ponad prawem za poparcie w głosowaniach
STOP
miesiąc temu
STOP ideologii katolickiej w szkole STOP pedofilii kościoła katolickiego
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić