aktualizacja 

Ksiądz załamany. "Pierwsza komunia zamieniła się w show"

78

Już nie encyklopedia ani wrotki. Dzisiaj dzieci z okazji pierwszej komunii świętej otrzymują znacznie bardziej wyszukane i zdecydowanie bardziej kosztowne prezenty. Znany ksiądz Janusz Koplewski zdradził, że czasami przeciera oczy ze zdumienia na widok gadżetów przyniesionych przez dzieci do poświęcenia.

Ksiądz załamany. "Pierwsza komunia zamieniła się w show"
Dzieci dostają na komunię coraz droższe prezenty (Getty Images, AS photography)

Od kilku dobrych lat w okresie pierwszych komunii świętych można zauważyć pewien niepokojący trend. Zamiast skupić się na duchowym przeżywaniu tego wyjątkowego dla każdego katolika wydarzenia, zarówno dzieci, rodzice jak i goście na pierwszym miejscu stawiają... pieniądze.

Absurdalne prezenty na komunię

W myśl zasady "zastaw się, a postaw się" rodzice coraz częściej decydują się na przyjęcie w drogich restauracjach, dzieci urządzają w kościele rewię mody, a chrzestni prześcigają się wzajemnie w pomysłach na nowoczesne podarki. Na to zjawisko zwrócił uwagę ks. Janusz Koplewski, nazywany spowiednikiem gwiazd.

Duchowny zauważył, że to właśnie prezenty zaczęły grać pierwsze skrzypce przy okazji pierwszej komunii świętej. Z każdym rokiem dzieci po przyjęciu przynoszą do poświęcenia coraz droższe, wypasione gadżety. A nie to przecież jest istotą przyjmowania pierwszej w życiu Eucharystii.

Do poświęcenia przynoszą mi laptopy, smartfony i rowery. Cóż, pierwsza komunia się skomercjalizowała. To nie wina dzieci, ale nasza, dorosłych. Wypaczono coś pięknego - kapłan powiedział w rozmowie z "Faktem".

Co w takim razie najlepiej sprezentować dziecku z okazji przyjęcia pierwszej komunii? Ksiądz wskazuje, że najodpowiedniejsza będzie po prostu Biblia lub religijna książka. - Najważniejszym prezentem jest przecież przyjęcie Boga - mówi "Faktowi". Niestety, w dzisiejszych czasach taki upominek może nie zadowolić wymagających młodzieńców.

Niestety dzieci dyskutują tylko o tym, kto ile dostał czy dostanie do koperty. Jak się czują maluchy, których bliskich nie stać na takie prezenty? No i skąd ma na to wszystko wziąć przykładowy dziadek z 1,2 tys. zł emerytury? - zastanawia się duchowny.
Zobacz także: Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić