Księża stworzyli internetowy zegar. Odlicza czas do emerytury Jędraszewskiego

35

Już niebawem dojdzie do istotnej zmiany w hierarchii archidiecezji krakowskiej. 24 lipca rezygnację z urzędu arcybiskupa złoży Marek Jędraszewski. Przejście na emeryturę może jednak nieco się wydłużyć, a na szybką zmianę warty na czele krakowskiego kościoła liczy wielu księży.

Księża stworzyli internetowy zegar. Odlicza czas do emerytury Jędraszewskiego
Księża odliczają czas do emerytury abp Marka Jędraszewskiego. Ten moment może się jednak opóźnić (YouTube, Archidiecezja Krakowska)

24 lipca będzie ważnym dniem dla archidiecezji krakowskiej. To właśnie wtedy z fotela jej zarządcy ustąpi abp Marek Jędraszewski. Hierarcha - w związku z ukończeniem 75. roku życia - przejdzie wówczas na emeryturę. Radości z tego faktu nie ukrywa wielu krakowskich księży.

Księża odliczają czas. Emerytura Jędraszewskiego jest niecierpliwie wyczekiwana

Od jakiegoś czasu w sieci działa internetowy zegar stworzony przez kapłanów z archidiecezji krakowskiej. Odlicza on czas do zmiany na fotelu arcybiskupa. Co więcej, 13 maja pojawił się także specjalny apel, rozsyłany przez grupę księży, którym "leży na sercu dobro Ludu Bożego"

Wiele znaków wskazuje na to, że w tym roku nastąpi zmiana pasterza naszej diecezji. W przededniu Zesłania Ducha Świętego trzeba nam gorąco prosić Pana, aby dał nam biskupa pełnego Bożego Ducha, zdolnego udźwignąć ciężar wielkiej odpowiedzialności, jaka na nim spocznie - czytamy w specjalnym liście.

Księża rozmawiający anonimowo z "Wyborczą" nie ukrywają, że z niecierpliwością oczekują zmian. Afery, jakie w ostatnich tygodniach pojawiają się w związku z emeryturą Jędraszewskiego, powodują, że arcybiskup traci stronników nawet wśród księży dotychczas mu przychylnych. Chodzi tutaj zwłaszcza o eksmisję dotychczasowego proboszcza Bazyliki Mariackiej, ks. Dariusza Rasia.

Tak źle jeszcze nie było. Kumulacja wszystkich działań kurii doprowadziła do tego, że zaczynają się buntować księża, którzy wcześniej stali po stronie arcybiskupa i jego otoczenia. Teraz to wygląda tak, że podczas odpustu, na który zostałem zaproszony, gdy przy stole jeden ze współbraci wtrącił w sumie dość niewinnie coś na temat biskupa Krakowa, z drugiego końca od razu podniosły się wzburzone głosy: "A obiad chcesz zjeść w spokoju?!" - twierdzi jeden z księży w rozmowie z "Wyborczą"

Jędraszewski przejdzie na emeryturę nieco później? Jest takie ryzyko

Wygląda jednak na to, że przejście Jędraszewskiego na emeryturę może się nieco przedłużyć. Znawcy prawa kościelnego twierdzą, że wyłonienie nowego biskupa może wydarzyć się dopiero we wrześniu. Wiele zależy także od tego, czy sporządzona przez biskupów lista następców Jędraszewskiego przypadnie do gustu papieżowi Franciszkowi. Emerytowany biskup może także pozostać na stanowisku do czasu ingresu nowego hierarchy.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić