Natalia Bogucka| 

Które kraje najlepiej radzą sobie z pandemią? Polska na szarym końcu

500

Agencja Bloomberg opublikowała najnowszy ranking krajów, które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa. Polska wypadła w nim bardzo słabo - zajęła 50. miejsce na 53 notowane państwa.

Które kraje najlepiej radzą sobie z pandemią? Polska na szarym końcu
Polska zajęła 50. miejsce na 53 notowane państwa (Getty Images)

Bloomberg od listopada prowadzi aktualizowany co miesiąc ranking państw, które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa. Bierze pod uwagę dziesięć wskaźników. Oprócz liczby nowych zakażeń i zgonów na COVID-19, liczy się m.in. dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy, stopień dostępności opieki zdrowotnej i procent zaszczepionych mieszkańców.

Z marcowej edycji rankingu wynika, że najlepiej z pandemią koronawirusa radzą sobie Nowa Zelandia, Singapur i Australia. Dobrze wypadły również takie kraje jak Tajwan, Korea Południowa, Chiny, Japonia i Tajlandia.

W najnowszym zestawieniu duży awans odnotował Izrael, który znalazł się na 5. miejscu, a w lutym był na 14. To zasługa najszybszej na świecie kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Już ponad połowa mieszkańców Izraela została zaszczepiona dwoma dawkami preparatu.

Dzięki szybkiej akcji szczepień awansowały również m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie (z 15. na 11. miejsce), USA (z 27. na 21.) i Wielka Brytania (z 30. na 25.). Bloomberg zaznaczył, że szczepienia przekładają się na poprawę innych wskaźników epidemicznych i pozwala na rozluźnienie restrykcji.

W rankingu spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc na 40. pozycję, Rumunia o 15 na 46. miejsce, Włochy o 10 na 39. a Finlandia o 9 na 13.

Polska nie radzi sobie z pandemią koronawirusa?

Polska znalazła się na szarym końcu zestawienia. Spadła o 10 miejsc i zajmuje obecnie 50. miejsce spośród 53 państw. Tłumaczone jest to wzrostem liczby zakażeń związanych z brytyjską mutacją koronawirusa i wprowadzeniem nowych obostrzeń. Gorzej od Polski wypadła tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

Zobacz także: Europa zadłużona po uszy. Można wymazać dług pandemiczny?

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić