Kwaśniewski i Komorowski mówią jednym głosem. Apel do Bidena

21 lutego do Polski z dwudniową wizytą zawita prezydent USA Joe Biden. Przed tym wydarzeniem do polityka zwrócili się Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Byli prezydenci Polski mają jasne oczekiwania.

Kwaśniewski i Komorowski mówią jednym głosem. Apel do Bidena
Joe Biden (Licencjodawca, 2023 Getty Images)

O oczekiwaniach w kontekście wizyty Joe Bidena w Polsce byli prezydenci naszego kraju mówili w rozmowie z "Super Expressem". Aleksander Kwaśniewski już na wstępie podkreślił, że chciałby, aby wystąpienie Amerykanina pokazało, że świat jest zobowiązany do wspierania Ukrainy w walce o odniesienie zwycięstwa nad Rosją.

Myślę, że będzie wdzięczny za działania humanitarne, ale na tym tle Polska będzie szczególnie wyróżniona. Czy Biden zaproponuje jakiś szerszy program dotyczący bezpieczeństwa światowego w ramach NATO? Jest to bardzo potrzebne, ale nie sądzę, żeby zrobił to tym razem w Warszawie - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To potężne wyróżnienie Polski. "Wybór nie jest przypadkowy"

Na tym jednak nie skończył. Kwaśniewski uważa, że konieczne jest rozmawianie o bezpieczeństwie naszej wschodniej granicy, a także doposażanie wojsk stacjonujących w tych rejonach. Podkreślił poza tym, iż za priorytet trzeba uznać uzyskanie dogodnych warunków finansowych na zakup amerykańskiej broni.

Komorowski o oczekiwaniach względem Bidena

Bardzo precyzyjnie o swoich oczekiwaniach wobec Bidena mówił też Bronisław Komorowski.

Namawiałbym Bidena do spółki z innymi na stawianie sprawy doposażenia armii ukraińskiej w samoloty. To niekoniecznie muszą być F-16. Warto tu brać przykład z Wlk. Brytanii, która już ogłosiła, że będzie szkoliła pilotów ukraińskich. A kiedy zostanie podjęta decyzja o doposażeniu Ukrainy w samoloty, będzie musiało upłynąć bardzo wiele czasu, żeby mogli z tego skorzystać - powiedział "Super Expressowi".

Komorowski stwierdził, że Ukrainie należy dać ciężki sprzęt. Poza tym wyraźnie zaznaczył, iż nasi wschodni sąsiedzi powinni otrzymać od USA rakiety o zwiększonym zasięgu.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić