o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Lemury znalazły się na skraju wyginięcia. Współwinnym jest "Król Julian"

11
Podziel się

Zgodnie z szacunkami ekspertów na przestrzeni ostatnich 25 lat populacja lemurów zmniejszyła się aż o 97 procent. Nie ma wątpliwości, że do dramatu zwierząt przyczyniła się m.in. bajka z 2005 roku – "Madagaskar". W jaki sposób?

Lemury znalazły się na skraju wyginięcia. Współwinnym jest "Król Julian"
Populacja lemurów uległa gwałtownemu zmniejszeniu. Dane są alarmujące (Getty Images)
bELxLwMR

Na tragedię lemurów zwróciła uwagę Agnieszka Korzeniowska. Jak podała dyrektorka marketingu ZOO Wrocław na portalu AdMonkey, w ciągu ćwierćwiecza populacja tych zwierząt skurczyła się o 97 procent.

Lemury katta bliskie wyginięcia przez bajkę "Madagaskar"?

Agnieszka Korzeniowska podkreśla, że sytuacja katta uległa gwałtownemu pogorszeniu po premierze bajki "Madagaskar". Popularność hitu DreamWorks Animation, a zwłaszcza postaci lemura Króla Juliana, przyczyniła się do wzmożonego zainteresowania tymi zwierzętami.

bELxLwMT

Aby umożliwić turystom kontakt z lemurami katta, postrzeganymi jako "maskotki", miejscowi odławiają osobniki ze środowiska naturalnego. Zapotrzebowanie na zwierzęta urosło do tego stopnia, że doprowadziło do rozkwitu nielegalnego handlu osobnikami.

Zobacz także: Zobacz też: Łukaszenka jak lemur z "Pingwinów z Madagaskaru"?
bELxLwMZ

Agnieszka Korzeniowska podkreśla, że niektóre zamożne osoby decydują się na zakup lemurów, które później traktują jako domowych pupili. Prowadzi to nie tylko do gwałtownego wymierania gatunku, lecz także cierpienia zwierząt, jeśli są trzymane w pojedynkę – mają naturę stadną i żyją w grupach liczących 5-20 osobników.

Niestety, niewielu właścicieli, a nawet hodowców, zdaje sobie sprawę, jak należy dbać o lemury. Agnieszka Korzeniowska zwraca uwagę, że opiekunowie często kierują się stereotypami, podając zwierzętom banany, a nawet – resztki kuchenne. W rezultacie zapadają one na choroby, nierzadko umierając.

Wrocławskie ZOO, wspólnie z Fundacją DODO, podejmuje działania na rzecz ratowania lemurów. Pomagają oni wrócić do zdrowia osobnikom odebranym handlarzom lub poszkodowanym w wyniku działalności człowieka, a kiedy czują się dobrze – wypuszczają na wolność w ich naturalnym środowisku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELxLwNu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
ehh
miesiąc temu
Bambinizm.
Ewa
miesiąc temu
Zawsze mówiłam, że lydzie są zbędni.
amiga
miesiąc temu
a pingwiny jeszcze żyją?
bELxLwNv
Rola
miesiąc temu
Ludzi wykończy chciwość, infantylizm, obłuda, brak krytycyzmu, logicznego myślenia, zastraszająca niewiedza i ślepa wiara w dobre intencje firm farmaceutycznych i medialnych celebrytòw pseudolekarzy i pseudonaukowcòw ktòrych chciwość jest wprost psychopatyczna.
Miś
miesiąc temu
Faktycznie teraz ludzie chodzą na wolontariat z zwierzętami np w zoo by się dowiedzieć co je bo czy małpke czy lemura pani lub dziecko chce ...kończy się jakaś era chyba .
Oczywista pra...
miesiąc temu
Ludzie to plaga, gorsza niż zaraża!!!!
Hwdp
miesiąc temu
Na takie zachcianki stać tylko bogaczy czyli najgorsze zło świata (poza religiami). Tacy wykoncza nie tylko lemury ale i normalnych ludzi
ludzka chciwo...
miesiąc temu
"Wrocławskie ZOO, wspólnie z Fundacją DODO, podejmuje działania na rzecz ratowania lemurów. Pomagają oni wrócić do zdrowia osobnikom odebranym handlarzom lub poszkodowanym w wyniku działalności człowieka, a kiedy czują się dobrze – wypuszczają na wolność w ich naturalnym środowisku." / Tak tylko że to tworzy błędne koło. Lemury wracają do swojego środowiska i znowu są łapane przez tych chciwych handlarzy, później (o ile przeżyją) znowu trafiają do fundacji i znowu na wolność - i znowu od nowa bo nikt nie pilnuje terenu (brak jakiegoś np. Rezerwatu)
Heh
miesiąc temu
I znowu bogacze pokoju Sorosa niszczą. Biedaka nie stać na taką zachciankę. No ale to my jedzący mięso jesteśmy ponoć winni wymieraniu gatunków i niszczeniu środowiska.
mnnn
miesiąc temu
brawo ludzie
kcl
miesiąc temu
Fajne zdjęcie tych lemurów, pierwsza to samica, trzeci to samiec, ale ten w środku to nie wiem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić