Lemury znalazły się na skraju wyginięcia. Współwinnym jest "Król Julian"

17

Zgodnie z szacunkami ekspertów na przestrzeni ostatnich 25 lat populacja lemurów zmniejszyła się aż o 97 procent. Nie ma wątpliwości, że do dramatu zwierząt przyczyniła się m.in. bajka z 2005 roku – "Madagaskar". W jaki sposób?

Lemury znalazły się na skraju wyginięcia. Współwinnym jest "Król Julian"
Populacja lemurów uległa gwałtownemu zmniejszeniu. Dane są alarmujące (Getty Images)

Na tragedię lemurów zwróciła uwagę Agnieszka Korzeniowska. Jak podała dyrektorka marketingu ZOO Wrocław na portalu AdMonkey, w ciągu ćwierćwiecza populacja tych zwierząt skurczyła się o 97 procent.

Lemury katta bliskie wyginięcia przez bajkę "Madagaskar"?

Agnieszka Korzeniowska podkreśla, że sytuacja katta uległa gwałtownemu pogorszeniu po premierze bajki "Madagaskar". Popularność hitu DreamWorks Animation, a zwłaszcza postaci lemura Króla Juliana, przyczyniła się do wzmożonego zainteresowania tymi zwierzętami.

Aby umożliwić turystom kontakt z lemurami katta, postrzeganymi jako "maskotki", miejscowi odławiają osobniki ze środowiska naturalnego. Zapotrzebowanie na zwierzęta urosło do tego stopnia, że doprowadziło do rozkwitu nielegalnego handlu osobnikami.

Zobacz także: Zobacz też: Łukaszenka jak lemur z "Pingwinów z Madagaskaru"?

Agnieszka Korzeniowska podkreśla, że niektóre zamożne osoby decydują się na zakup lemurów, które później traktują jako domowych pupili. Prowadzi to nie tylko do gwałtownego wymierania gatunku, lecz także cierpienia zwierząt, jeśli są trzymane w pojedynkę – mają naturę stadną i żyją w grupach liczących 5-20 osobników.

Niestety, niewielu właścicieli, a nawet hodowców, zdaje sobie sprawę, jak należy dbać o lemury. Agnieszka Korzeniowska zwraca uwagę, że opiekunowie często kierują się stereotypami, podając zwierzętom banany, a nawet – resztki kuchenne. W rezultacie zapadają one na choroby, nierzadko umierając.

Wrocławskie ZOO, wspólnie z Fundacją DODO, podejmuje działania na rzecz ratowania lemurów. Pomagają oni wrócić do zdrowia osobnikom odebranym handlarzom lub poszkodowanym w wyniku działalności człowieka, a kiedy czują się dobrze – wypuszczają na wolność w ich naturalnym środowisku.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić