Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Leśnicy tego się nie spodziewali. Pokazali nagranie

9
Podziel się:

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (woj. podlaskie) pokazali mało oczywiste zastosowanie jelenich poroży. "Takiego ich zastosowania chyba byśmy się nie spodziewali" - komentują.

Leśnicy tego się nie spodziewali. Pokazali nagranie
Jeleń przyłapany na "polowaniu na jabłka" (Facebook, Nadleśnictwo Hajnówka)

Na przełomie lutego i marca można się natknąć podczas spaceru po lesie na ciekawe znaleziska. O tej porze roku jelenie pozbywają się poroży. Gubione wiosną jelenie poroża są nazywane zrzutami. Mimo że te ozdoby wyglądają imponująco i mogłoby się wydać, że zwierzęta "budują" je latami, to do wymiany na nowszy model dochodzi każdej wiosny.

Poroże (nie mylić z rogami) stanowi oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Do czego jeszcze może służyć po okresie godów? Na przykład do "upolowania" obiadu. Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka pokazali nagranie, na którym widzimy jelenia, który za pomocą poroża próbuje stracić z wysokiego drzewa jabłka.

Po co jeleń ma poroże? Takiego ich zastosowania chyba byśmy się nie spodziewali. Każdy sposób jest dobry, by zjeść kilka soczystych jabłek, choć nie zawsze chcą spadać z drzewa. Jakoś trzeba sobie radzić w życiu - żartują leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego lasy są trendy? Bo mają wielki wpływ na stan klimatu!

"Jak to mówią jeleniowi rogi nie ciążą. A przy tym są piękne okazy", "Super wykorzystanie" - komentują nagranie internauci.

Wzrost poroża i jego zrzucanie jest związane z cyklem płciowym samców. Kiedy poroże zaczyna rosnąć, pokrywa je miękka skórka, tzw. scypuł. Gdy osiąga właściwe rozmiary, skórka zaczyna obumierać na całej powierzchni, a poroże staje się twardą tkanką kostną.

Wówczas samiec, żeby zedrzeć swędzący go scypuł, zaczyna "wycierać" poroże o gałęzie i młode drzewka. Ich soki i żywica nadają porożu ciemny kolor. Po okresie godowym poziom hormonów spada, co powoduje rozkład substancji kostnej. Poroże odpada pod własnym ciężarem lub wskutek uderzenia. Kiedy odpadnie tylko jedna tyka/parostek, druga ciąży i przeszkadza, więc samiec uderza o drzewo lub ziemię, by pozbyć się całości.

Kiedy jeleniowate zrzucają poroże?

W zależności od wieku samca okres zrzucania i nakładania nowego poroża może się przesunąć. U starszych osobników następuje to wcześniej, u młodszych później. Przeciętnie u: jeleni: II–IV, łosi: X–III, saren: X–XI, danieli: IV–V.

Co zrobić, gdy znajdziesz poroże w lesie?

Jeśli znajdziesz w lesie poroże bez czaszki możesz je zabrać, o ile jesteś na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe. W rezerwacie i parku narodowym musisz pozostawić je na miejscu. Jeśli jest to poroże z czaszką, wówczas zostaw je na miejscu i zgłoś to do nadleśnictwa albo Państwowej Straży Łowieckiej. Poroża jeleni wykorzystuje się do wielu celów - od ozdób, przez meble aż po dzieła sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Owip
4 dni temu
Naród też się dziwi co leśnicy teraz wyprawiają,mafia drzewna PiSu. A jelonek pewnie już wisi na ścianie jako trofeum .
Polak
6 dni temu
Dobrze że zjadł bo jak wejdzie PO będzie sprzedany jak wcześniej sprzedali część kraju a muszą dokończyc bo o to walczą ulica chce zagranica
Zębiełek.
6 dni temu
Biedny,a nie mógł ktoś z ludzi choć parę jabłuszek mu zostawić na podłożu?Wiem,że muszą sobie radzić,tylko,że jeleń też człowiek! i zasługuje czasem na małe co nie co
Emeryt
7 dni temu
Zwierzaki wyniosły się z lasów, bo nie mogły żyć w głośnym zachowaniu pseudo ekologów opłacanych przez tych którzy w swoich państwach wycięli lasy i wybili zwierzęta.
Platon
1 tyg. temu
Wszyscy alarmują że zwierzęta różnej maści podchodzą pod domostwa, tylko nikt nie mówi że pis przez 7 lat wyciął większość lasów i zwierzęta nie mają się gdzie rozwijać, ukryć i co jeść. Nikt tak nie zniszczył wszystkiego w Polsce jak zbawcy narodu.
Podatnik
1 tyg. temu
Ludzie maja tendencje do uważania za głupie wszystko, czego nie rozumieją. I tak Biali uważali Afrykanów za głupich i ich niewolili, a teraz tak traktuje się zwierzęta. I co pismaku, uważasz że jeleń nie umie korzystać z poroża? Przynajmniej jeleń nie głosuje na PiS ani PO
4rd
1 tyg. temu
I uwaga...najważniejsze chwycili za telefony 🤓
Alfons
1 tyg. temu
Ten kto to pisał albo nigdy nie był w lesie,albo zrzuca i zakłada nowe rogi, życzę miłych wrażeń
ttt
1 tyg. temu
nic nie widać
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić