Chodziły w kółko przez 12 dni z rzędu. Wyjaśniono nietypowe zjawisko

32

W sieci opublikowano nagranie, które zaintrygowało internautów. Widać na nim stado owiec, które przez 12 dni bez przerwy chodziły w kółko. Do zdarzenia doszło w regionie Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach. Teraz nietypowe zjawisko zostało wyjaśnione.

Chodziły w kółko przez 12 dni z rzędu. Wyjaśniono nietypowe zjawisko
Owce chodziły w kółko przez 12 dni (Twitter)

Do tego nietypowego zjawiska doszło chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej. Na jednej z tamtejszych farm stado owiec zaczęło chodzić w kołku bez żadnego odpoczynku. Trwało to aż 12 dni. Wszystko zostało uwiecznione na kamerach.

Tajemnicza choroba owiec?

Wideo z farmy zostało opublikowane w zeszłym tygodniu na Twitterze przez chiński państwowy portal People's Daily. Materiał od razu wzbudził ogromne zainteresowanie internautów.

Właścicielka stada pani Miao powiedziała, że początkowo krąg utworzyło kilka owiec. Po pewnym czasie dołączyła reszta stada. W gospodarstwie znajdują się 34 zagrody, ale tylko owce z zagrody 13 zachowywały się w ten sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny rozbłysk nad Norwegią. Mieszkańcy wzywali policję

Niektórzy spekulowali, że zachowanie owiec może być spowodowane chorobą bakteryjną zwaną listeriozą – znaną również jako "choroba krążąca". Może przenosić się ona przez skażoną żywność czy odchody. Powoduje liczne objawy, takie jak depresja, utrata apetytu, gorączka czy zaburzenia krążenia. Jednak w ciągu 24-48 godzin po zaobserwowaniu objawów zwykle następuje śmierć. Według właścicielki jej owce są całkowicie zdrowe.

Sprawę pomógł wyjaśnić naukowiec specjalizujący się w behawiorystce hodowlanych gatunków. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami i stwierdził, że rozwiązanie zagadki leży w naturze owiec.

 Wygląda na to, że te owce są w zagrodzie od długiego czasu, co może prowadzić do takiego zachowania. Powtarzające się krążenie jest spowodowane frustracją związaną z przebywaniem w zagrodzie i ograniczeniami - powiedział Matt Bell, profesor na Wydziale Rolnictwa w Hartpury University w angielskim Gloucester w rozmowie z Newsweekiem.

Dodał, że owce są zwierzętami stadnymi, więc powielają swoje zachowania i dołączają do swoich towarzyszy. Zachowanie społeczne owiec chroni pojedyncze osobniki przed drapieżnikami.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić