aktualizacja 

Leśnicy z Warmii pokazali zdjęcie. Ten widok oznacza jedno

26

Lasy Państwowe po raz kolejny zamieściły w mediach społecznościowych zdjęcie, które wzbudziło zainteresowanie internautów. Tym razem Nadleśnictwo Wipsowo (woj. warmińsko-mazurskie) pokazało zimową ozdobę, która utworzyła się na jednej z gałęzi drzewa. Niewielu wie, co oznacza taki widok.

Leśnicy z Warmii pokazali zdjęcie. Ten widok oznacza jedno
Leśnicy znowu zaintrygowali internautów. "Zimowe ozdoby" (Facebook)

Polscy leśnicy prężnie działają w mediach społecznościowych. Konta rozmaitych nadleśnictw budzą zainteresowanie internautów z całej Polski. Autorzy wpisów regularnie zamieszczają fotografie zwierząt i roślin oraz często dzielą się ciekawostkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zwierzęta przypominają o sprzątaniu lasu. Nagranie z Wigierskiego Parku Narodowego

Tym razem na zdjęciu opublikowanym przez Lasy Państwowe widać "zimowe ozdoby". Leśnicy z Wipsowa opublikowali fotografie z lasu i udowodnili, że w ich rejonach również panuje śnieżna zima. Celem zamieszczenia na Facebooku posta nie było jednak pokazanie zimowego krajobrazu, a przekazanie internautom kolejnej lekcji.

Autor zdjęcia zwrócił uwagę, na pomarańczową narośl, która pojawiła się na gałęzi drzewa. Co ten widok oznacza? Leśnicy wytłumaczyli, że to trzęsak pomarańczowożółty. Ten grzyb o galaretowatej konsystencji pojawia się późną jesienią i zimą. Co ciekawe, występuje najczęściej na opadłych gałęziach drzew liściastych. Dzięki swojemu kolorowi może zwrócić uwagę niejednego spacerowicza. Po przeczytaniu wpisu, każdy Lasu Państwowych będzie wiedział, z czym ma do czynienia.

Trzęsak pomarańczowożółty występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce jest bardzo pospolity i można często go spotkać. Pasożyt jest nieszkodliwy, jednak uważa się go za grzyb niejadalny. Nie odznacza się żadnym smakiem ani zapachem. W niektórych krajach pomimo przeciwwskazań używa się go do konsumpcji. Wśród nich są m.in. Rosja i Chiny. Obecna nazwa została wprowadzona w 2003 roku. Wcześniej trzęsaka opisywano jako kisielec pomarańczowy, galaretowiec kruszkowy, galaretowiec pospolity, móżdżak kruszkowy, trzęsidło pomarańczowe, trzęsak pomarańczowy i trzęsak złotożółty.

Trzęsak pomarańczowożółty to grzyb o galaretowatej konsystencji, pojawia się późną jesienią i zimą, najczęściej na opadłych gałęziach drzew liściastych - czytamy na profilu Lasów.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić