Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bogdan Andrushchenko
|

"Zemsta" Łukaszenki. Litwa ogłasza stan wyjątkowy

220
Podziel się:

Litwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z powodu napływu nielegalnych migrantów. Tylko ostatniej doby na teren kraju trafiło 150 osób z Białorusi. MSW kraju twierdzi, że jest to zorganizowana akcja Łukaszenki, jako forma odwetu za sankcje ze strony UE.

"Zemsta" Łukaszenki. Litwa ogłasza stan wyjątkowy
Litwa ogłasza stan wyjątkowy (Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Litwy ogłosił, że w kraju zostanie wprowadzony stan wyjątkowy. Decyzja ta została przyjęta po tym, jak w ciągu jednego dnia granice kraju przekroczyło 150 nielegalnych migrantów z sąsiedniej Białorusi.

Litewskie władze oskarżają białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o próbę destabilizacji kraju. Zdaniem rządu Litwy, jest to "zemsta" nieuznawanego przez większość krajów prezydenta za poparcie przez Litwę sankcji przeciwko Białorusi. Litwa otwarcie wspierała też białoruskie ruchy opozycyjne, które protestują od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich w sierpniu zeszłego roku.

"Zorganizowany, opłacalny interes"

Zdaniem litewskiej minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, przemyt migrantów to zorganizowany, opłacalny interes. Jak przyznała przedstawicielka rządu, jej zdaniem w proceder zamieszani są białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze. Nazwała go ona formą wojny hybrydowej.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landbsberis uważa, że Łukaszenka próbuje osłabić Litwę za pomocą nielegalnych migrantów. "Łukaszenko stara się zbroić migrację, aby osłabić naszą determinację w zakresie sankcji" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

Jakkolwiek by się nie starał - to nie przejdzie! - pisze minister.

Wzmocnienie ochrony

W reakcji na próby przekroczenia granicy Litwa zdecydowała się na wzmocnienie ochrony. Na miejsce oddelegowano pograniczników z innych jednostek. Dodatkowo zaangażowano do pomocy Służby Bezpieczeństwa Publicznego, Związku Strzelców i innych instytucji.

Na granicy pojawiło się też sześciu przedstawicieli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Litewski rząd przyznaje, że jeszcze w lipcu liczba funkcjonariuszy tej organizacji wrośnie do 30.

Migranci wolą mieszkać w UE

Niektórzy z migrantów byli obywatelami Syrii, którzy legalnie wjechali na Białoruś z powodu powiązań rodzinnych lub podwójnego obywatelstwa. Ale wielu takich migrantów wolałoby mieszkać w UE, zwłaszcza gdy Białoruś stoi w obliczu fali sankcji gospodarczych ze strony UE, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA w związku z trwającym kryzysem politycznym.

W ostatni poniedziałek białoruski rząd zadeklarował, że wstrzyma działanie umowy z UE o readmisji (odsyłanie uchodzców - przyp. red.). Zgodnie z jej założeniami, Białoruś powinna przyjmować z powrotem osoby, które nielegalnie z jej terytorium trafią do krajów UE. Decyzja Białorusi jest związana z czwartym pakietem unijnych sankcji.

Zobacz także: Zobacz także: Emocje wokół dostaw ropy z Białorusi. Sikorski ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(220)
Bo,
8 miesięcy temu
gdyby zastrzelono kilku przestępców granicznych zwanych uchodźcami, imigrantami, itd, to byłby spokój. W Izraelu kto zbliży się do granicy to kula w łeb i jest spokój i nie ma kosztów, stanów wyjątkowych itd.
aws
11 miesięcy temu
to tylko wspierani przez litwe opozycjoniści wracają z białorusi do domu teraz ich tam nie chcą?
Obiektyw
12 miesięcy temu
Tak myślę, że jak Łukaszenko brał haracz od przemycanych papierosów tak i bierze dobry haracz za pomoc w przejściu granicy unijnej. Biznes is biznes. Żadne pieniądze nie śmierdzą !!!
zen
rok temu
Donald, zasyp Pisowi kanał na mierzei, zabierz plebsowi 500+,przywróć normalny wiek emerytalny przynajmniej do 70 lat, niech zapie...ją, a nie ściągają ukraińców do roboty, no i przywróć w Polsce normalne zarobki dla plebsu, niech znów staną się atrakcyjną siłą roboczą dla zagranicy no i dla PO, Donald już tylko w tobie nadzieja że będzie tak jak było, a bym zapomniał, żeby Polska znów była krajem miodem i mlekiem płynąca nie zapomnij Rafała wystawić na prezydenta
POLAK
rok temu
szaulisi płaczą
zen
rok temu
teraz jak Tusk wrócił, wrócą i imigranci,umowy śmieciowe,wyższy wiek emerytalny...dosyć rozdawnictwa PISu
abdullach
rok temu
Polska chętnie przyjmie każdą ilość imigrantów ponieważ brakuje rąk do pracy i mamy ponoć problem demograficzny ,przybywajcie do Polski bracia muzułmanie
Wopista
rok temu
Ja byłem w wojsku WOP to odpowiednik dzisiejszej Służby Granicznej Niech Unia zatrudni dawnych WOP-istów a wyłapiemy robactwo
luj
rok temu
Litwa powinna wiedzieć ilu wielbicieli $ wysłali jako "opozycjonistów"
birton
rok temu
wrogie kraje Polski to: Izrael, USA ( Żydowskie Szatany Zjednoczone inaczej USrAel), Wielka Brytania, Niemcy, Litwa i Ukraina
Ddd
rok temu
Jaki problem? Ktoś idzie strzelać. Na całej granicy Uni. By się oduczyli przychodzić . Były takie stare filmy sf że gdzieś do zony przychodzli i strzelili i chyba nas to czeka nie humanitarne ale konieczne
Pati
rok temu
Łukaszenka Goebbels, Stalin i Hitler w jednej osobie!
Tomas
rok temu
Niech Litwini dalej wspierają brukselską lewacką polityke
Ciekawe
rok temu
A na Białorusi covida nie ma? Ciekawa jestem
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić