COVID-19. Kiedy szczepienia 5-latków? Dr Sutkowski podał termin

74

Za jakiś czas do programu szczepień może zostać włączona kolejna grupa wiekowa. Chodzi o dzieci powyżej piątego roku życia. Głos w tej sprawie zabrał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

COVID-19. Kiedy szczepienia 5-latków? Dr Sutkowski podał termin
Szczepienie (Getty Images, BSIP)

Niestety, liczba zakażeń koronawirusem znów wzrasta. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 882 nowych i potwierdzonych przypadkach COVID-19.

Co szczególnie niepokojące, chorują coraz młodsze osoby. - Narasta liczba osób, które chorują – coraz młodszych – i w szpitalach obserwujemy to. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba - mówił dr Michał Sutkowski w radiu RMF FM.

Szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych w związku z tym wyraził nadzieję, że niebawem zaczną się szczepienia dzieci powyżej piątego roku.

Szczepionki, platformy do tych szczepionek (przeciwko COVID-19) to prawie 30 lat. To jest jak z samochodem, który budujemy od stu iluś lat i gdzieś włożyliśmy dobrą część, to się nazywa mRNA na przykład. Są zresztą inne szczepionki dla dzieci. Ta jest polecana, bo tutaj są badania i będą badania i pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja dla dzieci powyżej piątego roku życia - dodał.

COVID-19. Co grozi dzieciom?

Doktor Sutkowski podkreślił, że dzieci też mogą ciężko przechodzić COVID-19 lub mieć powikłania po tej chorobie. Zdradził, że szczególnie w USA rośnie liczba chorych dzieci.

Najmłodszym grozi m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny. Konsekwencją są problemy kardiologiczne.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić