Jak podają rosyjskie propagandowe media, Maria Pirogowa "odwiedzała miasta Donbasu z misjami humanitarnymi, organizowała warsztaty twórcze w ramach programu Dzieci Republiki oraz prowadziła kanał o pomocy osobom dotkniętym konfliktem".
Czytaj także: Maria Pirogowa nie żyje. Rosjanie potwierdzają
"Najaktywniejsza separatystka"
Z kolei ukraińskie media podają, że Pirogowa była jedną z "najaktywniejszych separatystek pomagających Rosji w inwazji na Donbas w 2014 roku". I właśnie za to została pośmiertnie odznaczona przez Władimira Putina specjalnym wyróżnieniem.
Putin odznaczył Marię Pirogową z okupowanego Doniecka medalem za odwagę - podaje Wiktor Kowalenko, ukraiński dziennikarz.
"Odznaczenie zostało przyznane za poświęcenie i odwagę wykazaną w pełnieniu służby" – podają zaś rosyjskie media, cytując dekret Putina.
Separatystka zginęła podczas wtorkowego ostrzału Doniecka. Miała 29 lat. W zeszłym roku ukończyła Doniecką Akademię Muzyczną w klasie wokalu jazzowego. Jak przekazuje szef tzw. DRL Denis Puszylin, kobieta zajmowała się tworzeniem muzyki i pracą społeczną na rzecz środowisk prorosyjskich.
Dziś Donieck przeżywa kolejny straszny dzień. Ciągle napływają informacje o zmarłych, rośnie liczba ofiar. Właśnie dowiedziałem się, że zmarła zastępczyni Rady Ludowej, wolontariuszka Maria Pirogowa - napisał Puszylin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrzał Doniecka
Puszylin potwierdził także śmierć czterech osób w wyniku ostrzału 6 grudnia. Kolejnych 19 cywilów zostało rannych w różnym stopniu. Kremlowscy propagandyści dodali również, że kilka budynków zostało poważnie uszkodzonych.
Donieck to niegdyś jedno z największych miast w Ukrainie. 7 kwietnia 2014 został opanowany przez wojska rosyjskie i prorosyjskich separatystów – przeciwników rządu w Kijowie. Został uznany przez Radę Najwyższą Ukrainy za terytorium czasowo okupowane i jest stolicą nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej.
Wiele informacji, podawanych przez rosyjskie media, najprawdopodobniej nie jest prawdą. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.