Marny widok. Tyle zostało z rosyjskiego lotniska na Krymie

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne lotniska na Krymie po wybuchach, będących najprawdopodobniej skutkiem działań ukraińskich służb specjalnych. Baza lotnicza Saki jest teraz w opłakanym stanie, co udowodniły zdjęcia wykonane dzień po ataku, a opublikowane w czwartek.

Marny widok. Tyle zostało z rosyjskiego lotniska na Krymie
Zniszczona rosyjska baza na Krymie (PAP, SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES)

Opublikowane w czwartek zdjęcia satelitarne Maxar Technologies pokazują dewastację rosyjskiej bazy lotniczej na Krymie w wyniku tajemniczego ataku, do którego Ukraina oficjalnie się nie przyznała. Jednak jeden z członków ukraińskiego rządu potwierdził w rozmowie z "The Washington Post", że wybuchy to dzieło grupy operatorów ich wojsk specjalnych.

Marny widok. Tyle zostało z rosyjskiego lotniska na Krymie

Zdjęcia pokazują trzy bardzo podobne do siebie kratery, a także spalone kadłuby co najmniej ośmiu zniszczonych samolotów bojowych. Rosyjska baza wojskowa została poważnie uszkodzona przez pożary. Rosja uparcie twierdzi, że żaden z jej samolotów nie uległ uszkodzeniu, a eksplozje były wynikiem wypadku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Nie jestem analitykiem wywiadowczym, ale to nie wygląda dobrze – napisał na Twitterze Mark Hertling, były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie, komentując nowe zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy.
Ja jestem. To bardzo dobre – odpowiedział emerytowany czterogwiazdkowy generał Michael Hayden, były szef CIA i Narodowej Agencji Bezpieczeństwa.

Atak na bazę wojskową na Krymie. Co do tej pory wiemy

Uderzenie na rosyjską wojskową bazę lotniczą Saki nastąpiło we wtorek 9 sierpnia o poranku. Dwa wybuchy i kłęby dymu nad bazą były słyszalne oraz widoczne z bardzo dużej odległości. Dokładna liczba nie jest jeszcze znana, ale zniszczono od dziewięciu do nawet czternastu samolotów. To głównie samoloty szturmowe Su-24, ale również nowoczesne myśliwce Su-30 i śmigłowce. Baza położona jest na okupowanym przez Rosjan Półwyspie Krymskim około 230 km za linią frontu.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić