Kosma Szczepaniak| 
aktualizacja 

Do kiedy maseczki? Obowiązek będzie zniesiony. Ważna zapowiedź Łukasza Szumowskiego

174

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że decyzja dotycząca zniesienia obowiązku noszenia maseczek ochronnych nastąpi dziś, najpóźniej jutro. Wiemy także, że razem z tą informacją pojawią się wytyczne dotyczące organizacji wesel.

Do kiedy maseczki? Obowiązek będzie zniesiony. Ważna zapowiedź Łukasza Szumowskiego
(PAP)

Obowiązek zakrywania nosa oraz ust w Polsce obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia. Już ponad miesiąc w związku z koronawirusem w przestrzeni publicznej należy chodzić z maseczką ochronną, szalikiem, chustą czy innym elementem odzieży zakrywającym nos oraz usta.

Wiele wskazuje jednak na to, że ten męczący dla wielu Polaków obowiązek już wkrótce zostanie zdjęty. Poinformował o tym w "Graffiti" minister zdrowia Łukasz Szumowski z jednoczesnym wskazaniem, kiedy nastąpi oficjalne ogłoszenie.

Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej - mówił Szumowski.

Decyzja nie będzie ogólnokrajowa

Minister zdrowia zaznaczył, że ostateczna decyzja będzie zależeć od sytuacji w danym województwie. W rządzie wciąż trwają nieustanne analizy oraz rozmowy dotyczące tego, gdzie i w jakiej formie ogłosić koniec nakazu noszenia maseczki ochronnej. Szumowski przyznał, że decyzje będą podejmowane niezależnie dla każdego województwa na podstawie danych związanych z krzywą wzrostu zachorowań.

Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada - powiedział minister zdrowia w rozmowie z Tomaszem Machałą.

Szumowski powiedział jednocześnie, że na tej samej konferencji pojawią się informacje dotyczące organizowania wesel. Wiele par czeka na te wytyczne już bardzo długo, a według wstępnych i najbardziej prawdopodobnych ustaleń, wesela będzie można od 1 czerwca organizować z limitem gości wynoszącym 50 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić