Wróć na
Mateusz Domański
|

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jakie zasady będą obowiązywać? Sprawdź wytyczne MEN

1
Podziel się

W tym roku matura i egzamin ósmoklasisty będą miały bardzo nietypowy przebieg. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało szczegółowe wytyczne, jakie będą obowiązywać w trakcie egzaminów. Uczniowie zostaną zobligowani do przestrzegania wielu reguł.

Matura 2020 będzie miała bardzo nietypowy przebieg
Matura 2020 będzie miała bardzo nietypowy przebieg (Getty Images)
bCPcBkyJ

Koronawirus niesamowicie mocno sparaliżował życie uczniów. Musieli się oni przestawić na zdalny tryb nauczania, a ponadto zmieniono terminy matury i egzaminu ósmoklasisty. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca, z kolei pierwszy sprawdzian dla ósmoklasistów przewidziano na 16 czerwca.

W tym roku egzaminy będą miały wyjątkowy przebieg. Konieczne będzie ustawienie ławek w odpowiedniej odległości. Ponadto szkoły będą musiały zapewnić uczniom i nauczycielom płyny do dezynfekcji rąk. Każdy uczeń będzie zobligowany do korzystania ze swoich przyborów.

Oczywiście obowiązkowa będzie również dezynfekcja m.in. ławek i krzeseł. Wdrażane mają zostać wszystkie możliwe procedury, które pozwolą na ograniczenie ryzyka zakażenia się koronawirusem do absolutnego minimum.

bCPcBkyL

Zobacz także: Matura bez egzaminu ustnego. Przemysław Staroń: "To dobry moment na dyskusję, czy matura w takiej formie jest potrzebna"

Matura i egzamin ósmoklasisty. Co z maseczkami?

Wydano też szczegółowe wytyczne dotyczące obowiązku zakrywania twarzy. Kiedy jest to konieczne, a kiedy nie? Odpowiedzi zostały zamieszczone w oficjalnym komunikacie MEN:

bCPcBkyR
  • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
  • Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego;
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) podchodzi do niego egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ)
4) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

  • Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos.
  • Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą - jeżeli uznają to za właściwe - mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym
  • Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCPcBkyS

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCPcBkzm
KOMENTARZE
(1)
Rodzic
3 miesiące temu
Farsa jeszcze raz farsa z tym egzaminem ósmej klady
Najnowsze komentarze (1)
Rodzic
3 miesiące temu
Farsa jeszcze raz farsa z tym egzaminem ósmej klady
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić