Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Międzynarodowy raport. Polska najszybciej na świecie idzie w kierunku autokracji

27
Podziel się:

Jak wynika z najnowszego raportu na temat stanu demokracji na świecie, Polska jest krajem najszybciej staczającym się w kierunku autokracji. W zestawieniu wyprzedziliśmy Węgry, Turcję i Brazylię. Według autorów badania w naszym kraju nie funkcjonuje już liberalna demokracja.

Międzynarodowy raport. Polska najszybciej na świecie idzie w kierunku autokracji
Za rządów Prawa i Sprawiedliwości (na zdjęciu lider tej partii Jarosław Kaczyński) Polska zaczęła zmierzać w kierunku autokracji - wynika z raportu V-Dem. (Getty Images)

Raport na temat stanu demokracji na świecie przygotowywany jest co roku przez naukowców z międzynarodowego projektu V-Dem. Odpowiedzialny za niego jest Wydział Nauk Politycznych szwedzkiego Uniwersytetu w Göteborgu. W badaniu uczestniczy 50 naukowców z sześciu kontynentów.

Polska zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu państw autokratyzujących się, z dramatycznym spadkiem wskaźnika liberalnej demokracji o 34 punkty procentowe, a spadek ten jest widoczny od 2015 roku – podkreślają autorzy raportu.

Polska autokratyzuje się najszybciej na świecie. "Proces przebiega według pewnego schematu"

Na potrzeby badania naukowcy oceniają w krajach różne aspekty demokracji. Znajduje się wśród nich m.in. wolność i niezależność mediów, społeczeństwo obywatelskie, wymiar sprawiedliwości, przestrzeganie praw człowieka i ustawodawstwo. Wyróżniane są cztery typy ustrojów politycznych: demokracja liberalna, demokracja wyborcza, autokracja wyborcza i zamknięta autokracja.

Według autorów badania Polska w ostatnim czasie wypadła z grupy krajów z demokracją liberalną. Od 2015 regularnie pogarszają się wyniki naszego kraju jeśli chodzi o poziom cenzury i wolności akademickiej. Od 2019 roku znacznie gorzej oceniana jest także wolność instytucji wyborczych w Polsce.

Spośród dziesięciu najszybciej autokratyzujących się państw aż osiem podąża tą samą ścieżką. Naukowcy wymieniają tutaj Benin, Brazylię, Boliwię, Indie, Polskę, Serbię, Turcję i Węgry. Zdaniem badaczy w tych krajach coraz gorzej mają się instytucje obywatelskie oraz medialne.

Autokratyzacja zazwyczaj przebiega według podobnego schematu. Rządzący najpierw atakują media i społeczeństwo obywatelskie i polaryzują społeczeństwa przez brak szacunku dla przeciwników i szerzenie kłamliwych informacji – tylko po to, aby wreszcie podważać formalne instytucje, kontrolujące demokrację – podkreślają autorzy tegorocznego badania.

Coraz gorzej z Polską demokracją? Tak pokazuje międzynarodowy raport

Naukowcy zwracają uwagę, że na pogorszenie sytuacji na świecie wpływ ma pandemia koronawirusa. Coraz więcej krajów wprowadza przepisy ograniczające podstawowe swobody obywateli. Pojawiają się protesty, które są często brutalnie tłumione przez służby porządkowe.

W ogólnym zestawieniu na czele znalazły się państwa skandynawskie: Dania, Szwecja i Norwegia. Polska znalazła się na pozycji 63. To wynik mniej więcej w połowie wszystkich badanych państw. Wyprzedziły nas kraje takie jak Ghana, Surinam, Senegal, Mongolia czy Bułgaria.

Według raportu najszybciej demokratyzującym się państwem jest Tunezja. Tuż za jej plecami znajdują się Armenia, Ekwador, Fidżi, Gambia, Madagaskar, Birma oraz Sri Lanka.

Najgorzej oceniony w Polsce został wskaźnik dyskusji społecznej. Zauważono, że społeczeństwo ma niewielki wpływ na decyzje rządu. Dodano, że dialog między rządzącymi a obywatelami jest płytki i często pozorowany.

Nie wszystkie wskaźniki w przypadku Polski są jednak bardzo złe. Znajdujemy się pośród krajów, które podejmują największe wysiłki w celu walki o demokrację. Autorzy badania wskazują tutaj na liczne prodemokratyczne protesty w naszym kraju i działalność instytucji pozarządowych.

Obejrzyj także: Strajk Kobiet. Dom Kaczyńskiego jak twierdza. Trzaskowski dosadnie o działaniach policji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
Jarek
10 miesięcy temu
Precz z Kaczorem uśmierca własny naród jest winien conajmiej 10% zgonów
Adeyek
2 lata temu
Mamy już PRJ - Prywatne Ranczo Jarosława
stophejt
2 lata temu
póki co to najwięcej kłamst czytam na tzw niezależnych mediach, które z niezależnością mają niewiele albo nic wspólnego: TVN, wyborcza, oko.pres, agora wp,onet,o2 itd itd.
hahaha XD
2 lata temu
Wydział Nauk Politycznych szwedzkiego Uniwersytetu w Göteborgu. W badaniu uczestniczy 50 naukowców z sześciu kontynentów. Międzynarodowy raport. 50 naukowców z sześciu kontynentów !!!!! 50 z 6!!!! hehehehehhehehehhehe
Emeryt
2 lata temu
13ą wezmę 14ą też a i tak piśory okradną z nawiązką temać pis
olo
2 lata temu
A to ci niespodzianka!
,proszęopomoc
2 lata temu
.,,,przepraszam,,,że tutaj pisze.,nie mam juz sil,,,nie wiem co robic,,,zanim, opowiem,,,,chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz ,,,mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób,,,Bo wiem,,, że to nie jest miejsce na to wszystko,,,Nie Mam Już Wyjścia,,,Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem,,,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii... Zostałam Bez Środków do Życia,,,Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dni,,,Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie,,,Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,,,Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani,że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę,,,,Prosiłam ze Łzami w Oczach,,,na nic się to nie zdało,. Jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś ..,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,wtedy zdałam sobie sprawę,,,że,jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady,,,Jestem zdrowa,,ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,,,Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem,,,i nie mam Go z kim zostawić,,,nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji,,,Pracowałam,,,starczało na mieszkanie i skromne życie,,Synek Nigdy nie chodził Głodny,,,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba,,,,Nocami płaczę bo już nie daje rady,,,ta sytuacja Mnie Przerasta,,, Jestem Załamana,,.czuję, że zawodzę jako matka,,, Jeśli Jest ktoś tutaj,, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc,,, będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą,,, Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,,,Życzę Wszystkim dobrej Poniedziałkowej Nocy,,,Ola z Torunia,, SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7 ,, ,`
CCC
2 lata temu
Wstyd nie dość ze numer 1 to jeszcze wśród jakich krajów zamiast być wśród Niemców Francji jako kraje rozwijacie się to jesteśmy prowodyrem komunistycznej dyktatury
Walka
2 lata temu
z lewactwem i PO-salonowcami w europarlamencie trwa. Targowica ciągle jątrzy.
emeryt
2 lata temu
Państwo satrapy i jego podnóżków
Hfgg
2 lata temu
Raport napisał Putin a odczytano go w Brukseli.
gurka
2 lata temu
Była już demokracja socjalistyczna, teraz demokracja liberalna. Każdy komu zostało trochę mózgu ten wie, że demokracja jest bez przymiotnikowa. Demokracja albo jest albo jej nie ma. Kropka.
Dorcia
2 lata temu
Media to mnie nie obchodzą, ale naród to tak - ale sami jesteśmy temu winni bo wszyscy siedzimy cicho, a tak w Polsce źle się dzieje, robią co chcą, a my na to się zgadzamy Polacy nigdy ręka w rękę. Tak już było za czasów króla ciągle szlachta się klucila, a teraz jest tak samo komu widzie się dobrze i korzysta z państwowych pieniędzy to siedzi cicho jak ślimak w skorupie nie obchodzi go co wokół niego się dzieje bo jest mu tak dobrze. Niestety tak nasza demokracja upada
ha ha ha
2 lata temu
Bierzmy przykład z niemieckiej demokracji.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić