Kacper Kulpicki| 
aktualizacja 

Migranci na granicy z Białorusią wykonują ten gest. Co oznacza?

Migranci próbujący przedostać się z Białorusi do Polski udostępniają w sieci nagrania, na których wykonują gest ręką. Co oznacza palec uniesiony ku górze? Ekspert wyjaśnia.

Migranci na granicy z Białorusią wykonują ten gest. Co oznacza?
Migranci na polsko-białoruskiej granicy pokazują charakterystyczny gest ręką (TikTok)

Funkcjonariusze Straży Granicznej pełniący służbę na polsko-białoruskiej granicy muszą mierzyć się z coraz częstszymi próbami sforsowania muru. Wśród osób próbujących przedostać się do naszego kraju są m.in. grupy mężczyzn, którzy wykonują charakterystyczny ruch ręką.

W mediach społecznościowych można znaleźć nagrania, na których migranci pokazują palec wskazujący uniesiony w górę. To tauhid symbolizujący w islamie istnienie jedynego Boga i jego wyjątkowość. Wskazuje wiernym tej religii określony cel. Czy należy traktować go jako groźbę lub przestrogę?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksplozje na Krymie. Moment ataku na rosyjski okręt

Głos w tej sprawie zabrał specjalista z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu. Wyjaśnił, że wśród muzułmanów znak ten jest powszechny, ale od pewnego czasu wykorzystywany jest w propagandzie.

Jest to symbol monoteizmu, oznacza jednego boga. Gest ten jednak został przywłaszczony przez tzw. Państwo Islamskie i dżihad. (...) Niektórzy przy granicy mogą pozować do zdjęć z tym symbolem, aby wyglądać groźniej. Gest ma straszyć niewiernych - tłumaczy w "Fakcie" Wojciech Szewko.

Krótki film, na którym migranci na polsko-białoruskiej granicy z kominiarkami na głowach pokazują wspomniany gest, pokazano na profilu War News na platformie X. Na TikToku można znaleźć ich więcej. Każdy z nich polega na tym samym - wskazaniu palca wskazującego w górę.

Gest z uniesionym ku niebu palcem może wykonać każdy i nie jest zarezerwowany tylko dla określonych grup, w tym ludzi próbujących nielegalnie dostać się do Europy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić