aktualizacja 

Ministerstwo wyśle to do wszystkich Polaków. Lepiej tego nie lekceważyć

478

Będą zmiany w kwestii szczepień na grypę - przekazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Resort planuje poprawki w ustawie, które zakładają ułatwienie otrzymania preparatu. E-skierowania na szczepienie ma otrzymać każdy uprawniony do tego Polak.

Ministerstwo wyśle to do wszystkich Polaków. Lepiej tego nie lekceważyć
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w kwestii szczepień przeciwko grypie (PxHere, PxHere)

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany legislacyjne, które mają ułatwić przyjmowanie szczepień przeciwko grypie. O planowanym rozwiązaniu poinformował wiceminister Waldemar Kraska na poniedziałkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia.

Szczepienia przeciwko grypie. Będą zmiany

Jak przekazał Kraska, rząd pracuje nad projektem, który został już wykorzystany w czasie pandemii koronawirusa. Chodzi o e-skierowania na szczepienia dla wszystkich uprawnionych osób.

E-skierowanie miałoby zastąpić receptę, którą obecnie musi wystawić lekarz. Po wprowadzeniu zmian, każdy chętny na szczepienie będzie mógł otrzymać preparat "z marszu" w aptece.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia

W rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia poinformował, że Sejm i Senat zajmą się zmianą ustawową jeszcze w grudniu. - Chcielibyśmy wprowadzić to jak najszybciej - powiedział Waldemar Kraska.

Co istotne, ułatwienia będą dotyczyć osób, dla których szczepionka na grypę nie jest refundowana. Osoby z grup objętych refundacją będą musiały otrzymać receptę na preparat od lekarza.

Kolejnym krokiem do ułatwienia dostępu do szczepień przeciwko grypie mają być szkolenia farmaceutów, którzy do tej pory nie przeszli kursów z kwalifikacji i wykonywania szczepień.

Aby ułatwić dostęp do szczepienia przeciwko grypie, chcemy wprowadzić obligatoryjne raportowanie szczepień zalecanych i obowiązkowych w tzw. e-karcie szczepień. Chcemy również, aby ci farmaceuci, którzy nie są przeszkoleni w kwalifikacji i wykonywaniu szczepień, przeszli kursy kwalifikacyjne, co także umożliwi wykonywanie szczepień w aptece – mówił wiceminister Kraska, cytowany przez portal rynekzdrowia.pl.
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić