Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Mniej pieniędzy na kluczową służbę. Ale są dodatkowe środki na KPRM

21
Podziel się

Agencja Wywiadu to jedna z najistotniejszych służb w systemie bezpieczeństwa państwa. Odpowiada za dostarczanie najważniejszym politykom informacji o kluczowym znaczeniu dla kraju. W przyszłym roku ma mieć na to znacznie mniej środków.

Mniej pieniędzy na kluczową służbę. Ale są dodatkowe środki na KPRM
Budżet Agencji Wywiadu mniejszy o 10 procent? (Wikimedia)

W oparciu o nowelizację ustawy budżetowej i projekt budżetu na rok 2022 portal Konkret24 opracował wykres, z którego wynika, że zmniejszą się nakłady finansowe m.in. na Agencję Wywiadu. Jaka będzie to skala? Spora: z 275,8 mln zł w roku bieżącym do 247 mln zł w 2022 r. To mniej o około 10 proc. Do tego należy dodać jeszcze inflację. A to oznacza, że wyrwa w finansach głównej agencji wywiadowczej Polski może być naprawdę odczuwalna.

Dokładnej rozpiski nie znam, bo to niejawne. Ale kwota jest znacząca. Nie wiadomo jednak co zostało obcięte. Czy płace, czy inwestycje, czy infrastruktura? - mówi portalowi o2.pl Czesław, były oficer Agencji w randze pułkownika.

Dodaje, że ktoś mógłby powiedzieć, iż "jest trend wzrostowy", w stosunku do np. 2018 r. Ale takie myślenie jest błędem.

Zobacz także: Elitarna jednostka polskiej policji - Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Jak wygląda jej praca?
Pewnie, że jest więcej niż w 2018 r. A w stosunku do - dajmy na to - 2005 r. to już w ogóle. A w 1562 r., za króla Zygmunta to było 10 789 talarów. Patrz, jaki mamy teraz skok! - ironizuje oficer.

Faktycznie, rok 2018 był dla AW gorszy, bo w 2018 r. budżet wynosił 188,5 mln zł. Rok wcześniej - 185,6 mln zł. W 2016 r. było to 189,4 mln zł. Ale w roku 2010, budżet służby wynosił niecałe 135 mln zł. Więcej pieniędzy dostanie za to Kancelaria Premiera, która tłumaczy, że jej ustalony na poziomie ponad 843 mln zł budżet wynika z nowych zadań, m.in. włączenia do KPRM pionów polityki europejskiej z MSZ i cyberbezpieczeństwa.

Dużo czy mało?

Trudno szacować budżet formacji, która z zasady działa niejawnie. Nie wiadomo na przykład, który z obszarów finansowania Agencji ucierpi na potencjalnej obniżce budżetu. Jednak były szef AW, płk Grzegorz Małecki, przekonuje, że ubytek będzie odczuwalny. Nie wiadomo też, jak podkreśla, co jest jego przyczyną.

Podstawą może być np. niewykonanie budżetu na bieżący rok. To oznacza, że Agencja nie była w stanie wydać właściwie pieniędzy. Może nią być także np. duży, jednorazowy wydatek, na budowę jakiegoś obiektu. Wreszcie, może to być kwestia negatywnej oceny działalności całej Agencji przez polityków. Zmniejszenie budżetu oznacza, że Agencja się nie rozwija - mówi płk Małecki w rozmowie z o2.pl.

W jego ocenie istotne jest, że zagrożenia, z jakimi zmaga się Polska, wymagają raczej dynamicznego zwiększania zdolności wywiadu, czyli jego rozbudowy, a to wymaga zwiększania budżetu.

Albo rząd nie rozumie, że potrzebny jest nam silny, coraz sprawniejszy wywiad, albo nie rozumie roli wywiadu ogólnie. Albo też nie widzi szans na takie zwiększenie potencjału Agencji pod rządami obecnego jej kierownictwa. Tak czy inaczej to zły sygnał dla Agencji i naszego bezpieczeństwa. Dla porównania budżet niemieckiego BND na bieżący rok wynosi ponad miliard euro! Czyli jest około 24 razy większy niż AW. Niemcy to nasz sąsiad, członek UE. Oczywiście, nie chodzi o to, by budżety te porównywać 1:1, ale to pokazuje, jakie wyzwania stawia sobie nasz największy sąsiad i jaką rolę w stawianiu im czoła przypisuje wywiadowi, a jak widzi to i robi nasz rząd - konkluduje Małecki.

Były funkcjonariusz służby dodaje, że budżet AW już teraz jest niedoszacowany. Stawia pytanie: będzie źle czy gorzej? Przekonuje jednak, iż należy pamiętać, że na razie mamy do czynienia tylko z projektem. Mimo to patrzy z optymizmem na rozsądek parlamentarzystów i wyraża nadzieję, że na początku przyszłego roku budżet zostanie znowelizowany i zwiększony.

Także inny były oficer AW, mjr Bartosz Orlicz-Rabiega przekonuje, że w obecnej sytuacji międzynarodowej rząd powinien chcieć wiedzieć więcej, szybciej i lepiej. Twierdzi, że zmniejszanie budżetu wywiadu to głupota, ponieważ zawsze skutkuje obniżeniem skuteczności. Podobnie jak poprzedni rozmówcy o2.pl przekonuje, że trzeba będzie oszczędzać albo na modernizacji, albo na wynagrodzeniach, albo na aktywności operacyjnej. Każdy wybór, jak mówi oficer, jest fatalny.

Dodaje, że cięcie budżetu to niepokojący sygnał polityczny. Przekonuje, że władza zwiększa wydatki na służby policyjne, np. CBA, które czasem wydają te środki w wątpliwy sposób, a obcina środki na bezpieczeństwo zewnętrzne.

Po trzecie wreszcie, to sygnał, że szef AW nie potrafi argumentować w rozmowach z decydentami politycznymi lub co gorsza brak mu takowych argumentów. Podejrzewam, że zastępca szefa ds. operacyjnych, która jako jedyna w kierownictwie AW rozumie potrzeby wywiadu, łamie sobie głowę, jak to wytłumaczyć oficerom w budynku na Miłobędzkiej - kończy major Orlicz-Rabiega.

Co na to politycy?

Przewodniczący sejmowej Komisji Służb Specjalnych, Waldemar Andzel, komentować sprawy nie chciał. Przekazał, że musi zapoznać się z wyliczeniami i wtedy odniesie się do sprawy. Nieco bardziej otwarty jest jego zastępca, Jarosław Krajewski. W odpowiedzi na pytania o2.pl napisał, że obecnie nad projektem ustawy budżetowej debatuje Senat i trudno powiedzieć, jakie poprawki zaproponują senatorowie. Dodaje jednak, że teoretycznie możliwe jest zwiększenie środków dla AW w trakcie roku budżetowego.

Nie wyobrażam sobie zmniejszenia budżetu Agencji. Wymagana jest stabilność, szczególnie w obliczu tego, co dzieje się, i może zadziać, na Wschodzie - dodaje z kolei inny poseł komisji, zastrzegając anonimowość.

Należy dodać, że część środków może także znaleźć się w innym obszarze — w Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Środki z Funduszu mogą bowiem popłynąć do funkcjonariuszy wszystkich służb, wykonujących zadania na rzecz cyberbezpieczeństwa państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Adam
3 tyg. temu
Bardzo dobrze, powinno się w końcu stworzy silny wywiad i kontrwywiad wojskowy. Te służby wojskowe powinny tworzyć trzon, a nie cywilne gdzie w 2 lata przeskakujesz i kilka stopni.
sikora
3 tyg. temu
Wystarczy udać się do Torunia.Tam jest kasa i najnowsze wiadomości polityczne.Po co Polsce własny wywiad.Maciarewicz wszystko wie.Powinniśmy jako państwo zamiast czołgów abrams zamówić bojowe brzozy przeciw-lotnicze.Za PRLu było jak było, teras jest jak jest.Europę mamy w d... USA,ni to wróg ni przyjaciel .Kto ma kota ten i tak ucieknie na Białoruś
okh
3 tyg. temu
Wywiad niech przestanie finansować tzw. telewizje "belsat" i jej "wywiadowców", a już kondycja finansowa się poprawi.
Wiara i miłoś...
3 tyg. temu
Po co komu agencja wywiadu wystarczy posłuchać jk
.I..
3 tyg. temu
Co jest wart wywiad złożony wylacznie ze sprzedajnych i obcych agentów?
Lucjan
3 tyg. temu
Ahhhh joooo no i co teraz będzie.
Emeryt
3 tyg. temu
Brak wyników równa się brak kasy
qqq
3 tyg. temu
To mnie przekonuje że Kaczyński jest szantażowany przez Putina publikacją nagrania jego ostatniej rozmowy z bratem.Zrobi dla niego wszystko.
Mivhal
3 tyg. temu
To jest zdrada stanu
Patriota
3 tyg. temu
A po co Polsce wywiad? Wystarczy, że Rosja go ma.. Lepiej wydać miliardy na TVP, by dalej oglupiac Polaczkow i popychac Polske w ramiona Putina
Thj999
3 tyg. temu
Sluzby specjalne sa niszczone od lat. Brak kasy powoduje ze ludzie uciekaja
Klaff
3 tyg. temu
Celem PiSu jest doprowadzic Polske do izolacji i wyrzucenia z UE. Oskabianie panstwa temu sprzyja. Oto zadanie pisowskiej Targowicy. Cala ekipa powinna odpowiadac za zdrade stanu
KORON
3 tyg. temu
Bo Pis ma gdies Bezpieczenstwo Kraju . Bo dla nich jest najwarzniejsze By inwigilowac Opozycje i Giertycha Bylego Koalicjanta !! A Drugiego jurz udalo im sie Uziemic !! i to doslownie !!!
KORON
3 tyg. temu
Bo Pis ma gdies Bezpieczenstwo Kraju . Bo dla nich jest najwarzniejsze By inwigilowac Opozycje i Giertycha Bylego Koalicjanta !! A Drugiego jurz udalo im sie Uziemic !! i to doslownie !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić