o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
BA
|

Papież Franciszek ostro potępił postawę biskupów. "Puszą się jak pawie"

33
Podziel się

Papież Franciszek zwrócił się w sobotę do biskupów. Podczas audiencji mówił o "pladze klerykalizmu, która stawia kastę kapłanów ponad ludem Bożym". "Kapłani nie są kastą ponad innych, a biskupi nie mogą puszyć się jak pawie" - powiedział Franciszek.

Papież Franciszek ostro potępił postawę biskupów. "Puszą się jak pawie"
Papież Franciszek (EPA, MAURIZIO BRAMBATTI)
bEpEzsvF

Papież Franciszek spotkał się w sobotę ze stałymi diakonami z diecezji rzymskiej, które razem ze swoimi rodzinami przyjechali do Watykanu. Podczas swojego przemówienia papież zwrócił uwagę, że w Kościele nie wolno stawiać kastę kapłanów ponad wiernymi i dodał, że "plagę klerykalizmu należy przezwyciężyć".

Kapłani nie są kastą ponad innymi, a biskupi nie mogą puszyć się jak pawie - oświadczył podczas audiencji.
bEpEzsvH

Franciszek uważa, że jeżeli ten problem nie zostanie rozwiązany, to będzie on stałym elementem Kościoła. Papież powiedział, że diakoni nie mogą uważać się za wyższych wobec innych, ponieważ "w Kościele nikt nie może stawiać ponad innymi". "W Kościele musi panować przeciwna logika - "zniżania się"" - wytłumaczył papież.

"Władza polega na służbie"

Papież uważa, że wszyscy duchowni są wezwani do tego, by się zniżyć, "bo uczynił to Jezus, stał się sługą wszystkich". Dodał, że władza polega na służbie, a nie na "czymś innym". Prosił diakonów o to, aby nikt nie wykraczał poza służbę.

Franciszek podkreślił też, że diakoni nie są "pół-księżmi, księżmi drugiej kategorii czy luksusowymi ministrantami". Dodał, że muszą być pokorni wobec wiernych, a nie na odwrót.

bEpEzsvN

"Biskupi puszą się jak pawie"

Franciszek wyznał także: "Smutek wywołuje widok biskupa czy księdza, którzy puszą się jak pawie, ale jeszcze większy, kiedy widzi się diakona, który chce być w centrum świata, centrum liturgii czy Kościoła". Wezwał stałych diakonów, by byli "dobrymi mężami, ojcami i dziadkami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpEzswi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
aaa
miesiąc temu
trzeba im pawie piórka na chałaty i jarmułki zmienić
ściema
miesiąc temu
On przecież nie jest znajomym biskupów, tylko ich szefem. Jak by naprawdę chciał, to jednym listem ustawił by ich do pionu, lub nawet odesłał w niebyt, jak oni niepokornych księży.
czytaliście
miesiąc temu
to całe przemówienie jest przeciwko diakonom a nie księżom kościoła:)
bEpEzswj
Czytanie ze z...
miesiąc temu
Papież nie potępił swoich pracowników, on potępił świeckich diakonów. "Smutek wywołuje widok biskupa czy księdza, którzy puszą się jak pawie, ALE JESZCZE WIĘKSZY, kiedy widzi się diakona, który chce być w centrum świata, centrum liturgii czy Kościoła"
lokilo
miesiąc temu
Tylko czyta z kartki jakieś frazesy, a tym czasem w Polsce wszyscy duchowni puszczeni na samopas ale morze to dobrze bo szybciej kościół upadnie i będzie święty spokój i oświecenie zawita do naszego pięknego kraju.
Sr0
miesiąc temu
Tak. Biskupi mają dużo służby. Tu ma racje.
Albiel
miesiąc temu
Religia to najgorsza rzecz na swiecie poniewaz sprawia ze czlowiek przestaje patrzec i myslec wielowymiarowo. Ludzie ktorzy ja stworzyli dobrze o tym wiedza i kontroluja masy. Bog to tylko wasz wewnetrzny glos, wasza intuicja, instynkt pozwalajacy wam przetrwac trudne chwile w zyciu. Dajacy wam poczucie falszywego bezpieczenstwa i tego, ze ktos nad wami czuwa. Mozg ludzki tak wlasnie dziala tworzac iluzje abys mog przetrwac. Nie dajcie sie zniewolic iluzji
Krzysztof1956
miesiąc temu
Oj obawiam się, Ze Franciszek może mieć kłopoty. Oby nie struł się jakąś sałatką lub bigosem...
jdjdj
miesiąc temu
przeciez to budowanie zaufania na gadaniu, poto żeby wiecej ludzi potem dało sie zaczipować i sprowadzić do piekła
Gość
miesiąc temu
Czy to jest słuszne że Papierz z Watykanem wstępują do masońskiego rządu światowego który w swej utopijnej ideologii chce wprowadzić między innymi depopulację i w czym doradza Żydówka pani Rothschild?
Brawo
miesiąc temu
Brawo! To jest prawdziwy papież, nie to co wojtyła który odpowiada za epidemię hiv w Afryce.
Stach
miesiąc temu
Mówił to da naszego Episkopatu ,Rydzyka ,Jedraszewskiego .Czy to zrozumią ???
Borys
miesiąc temu
"Kto się wywyższa będzie poniższy..." pamiętacie to purpuraci?
bEpEzswb
wampir
miesiąc temu
DOBRZE POWIEDZIANE,BRAWO FRANCISZKU!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić